Zmodyfikowane genetycznie jedwabniki mogą wytwarzać zamiast jedwabiu mocniejszą od niego nić pajęczą - informuje serwis "EurekAlert". <br /><br />
Transgeniczne jedwabniki udało się uzyskać dzięki współpracy University of Notre Dame, University of Wyoming oraz firmy Kraig Biocraft Laboratories. Pomogło opracowanie przez profesora Malcolma J. Frasera Jr. z University of Notre Dame tak zwanego transpozonu piggyBac - fragmentu DNA, który potrafi się wbudować w kod genetyczny.
Dzięki użyciu transpozonu naukowcy wprowadzili do genomu jedwabnika odcinek DNA pająka, odpowiedzialny za produkcję pajęczyny, uzyskując nić zbliżoną właściwościami do pajęczej.
Z pajęczego jedwabiu można wytwarzać nici chirurgiczne, bandaże oraz materiały do rekonstrukcji ścięgien czy więzadeł. Poza tym nadaje się na tkaniny, kamizelki kuloodporne ubrania sportowe czy samochodowe poduszki powietrzne. PMW
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.