<strong>Przedstawiciele medycyny fizykalnej, fizjoterapii i fizykodiagnostyki z Polski i zagranicy, a także absolwenci kierunku Fizjoterapia wezmą udział w I Międzynarodowym Sympozjum Naukowym "Medycyna Fizykalna w Nowoczesnej Fizjoterapii"</strong>. Spotkanie odbędzie się dniach 15-16 października w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile.
Podczas sympozjum będzie mowa o: fizykoterapii i fizykodiagnostyce w medycynie i stomatologii; akustyce w nowoczesnej fizjoterapii; rehabilitacji ruchowej; balneo- i klimatoterapii; fizjoprofilaktyce.
W trakcie spotkania będzie też prezentowany cykl referatów poświęconych diagnostyce oraz protetyce narządu słuchu. Organizatorzy spodziewają się ok. 140 uczestników.
Fizjoterapia to zespół metod leczniczych, które korzystają z reakcji organizmu na bodźce, by hamować postępy choroby, usuwać dolegliwości i usprawniać fizycznie nasz organizm. Istnieje kilka działów fizjoterapii.
Medycyna fizykalna, która jest działem medycyny, wykorzystuje metody fizyczne by pomóc w powrocie do zdrowia. Fizjoterapia i medycyna fizykalna są ze sobą sprzężone i zdaniem profesora z tego sprzężenia wynika obustronna korzyść.
Prof. Jaroszyk przekonuje, że medycyna fizykalna jest bardzo ważna we współczesnej fizjoterapii. W jej ramach, oprócz fizjoterapii, zawierają się także fizykodiagnostyka oraz fizjoprofilaktyka. Jak tłumaczy, zastosowania kliniczne osiągnięć naukowych fizyki i biofizyki w pierwszym rzędzie "wchłania" medycyna fizykalna. Po sprawdzeniu ich skuteczności klinicznej znajdują następnie zastosowanie w fizjoterapii.
Fizjoprofilaktyka ma na celu stymulowanie i wspomaganie prawidłowego rozwoju dzieci, młodzieży i dorosłych. Wykorzystanie naturalnych i sztucznych czynników fizycznych zwiększa odporność organizmu i usprawnia jego procesy adaptacyjne.
Spotkanie organizuje Zakład Fizjoterapii z Instytutu Ochrony Zdrowia PWSZ w Pile. Współorganizatorzy to Polskie Towarzystwo Biofizyczne, Oddział Poznański oraz Polskie Towarzystwo Fizjoterapii. Patronat honorowy nad sympozjum objął IAEWP (Międzynarodowa Organizacja Edukacji dla Pokoju przy ONZ).
PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.