Ryba karmi młode "mlekiem"

Węgorzyca żyworodna (Zoarces viviparus) nie tylko rodzi żywe młode, ale i dokarmia je specjalną wydzieliną jeszcze przed urodzeniem - informuje &quot;Journal of Experimental Marine Biology and Ecology&quot;. <br /><br />

Ssaki jak sama nazwa wskazuje, odżywiają swoje młode mlekiem, wysysanym z gruczołów mlecznych matki po urodzeniu. Jednak w przypadku ryb podobne zachowanie jest nowością.

Niektóre ryby - na przykład akwariowe gupiki czy molinezje - rodzą żywe młode, ale w ich przypadku od zapłodnienia do urodzenia upływa kilka tygodni, a młode korzystają z ograniczonych zasobów pęcherzyka żółtkowego. Natomiast "ciąża" węgorzycy trwa sześć miesięcy, zaś potomstwo jest wyjątkowo duże.

Jak wyjaśnił zespół prof. Petera Skova z uniwersytetu w Kopenhadze, w przypadku węgorzycy młode jeszcze przed urodzeniem ssą pęcherzyki jajnikowe, w których znajduje się kanał doprowadzający odżywczy płyn, zasobny w białko, kwasy tłuszczowe i glukozę. Dostarcza on także tlenu dla skrzeli młodej rybki. Do każdego pęcherzyka przysysa się jeden zarodek - może być ich od kilkudziesięciu do nawet 400. Zasada jeden zarodek - jeden pęcherzyk zapewnia równy odstęp do zasobów pokarmu dostarczanych przez matkę.

Węgorzyca wbrew pozorom ma niewiele wspólnego z węgorzem. Zamieszkuje wody północno-wschodniego Atlantyku i Bałtyk, w którym jest jedyną żyworodną rybą. Żyje w płytkich (do głębokości 40 m wodach przybrzeżnych, a także w słonawych ujściach rzek, na mulistym dnie wśród glonów i zarośli. Żywi się głównie wieloszczetami, mięczakami, skorupiakami i małymi rybami. Choć jest jadalna, na jej zielonkawe mięso nie ma zbyt wielu amatorów. PMW

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Antykoncepcja jednoskładnikowa może zwiększać ryzyko ataków astmy

  • Adobe Stock

    Ruch dłoni może pomóc w szybszej diagnozie autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera