VII Lubelski Festiwal Nauki

Ponad 800 różnych prezentacji, wykładów, pokazów w laboratoriach, happeningów, wystaw, spektakli, konkursów z różnych dziedzin nauki obejmuje program<strong> <a href="http://www.festiwal.lublin.pl/">VII Lubelskiego Festiwalu Nauki</a></strong>, który uroczyście otwarto w sobotę w Lublinie.

W tegoroczny festiwal pod nazwą "Nauka przygoda życia" zaangażowane są środowiska naukowe uczelni i instytutów naukowych z Lublina, Dęblina i Puław, ale także instytucje kultury, urzędy i media.

"Pragniemy uchylić drzwi uczelni, instytutów, muzeów i pozwolić podejrzeć co skrywają laboratoria, nad jakimi problemami łamią głowę nasi uczeni, przed jakimi pytaniami i wyzwaniami stoi współczesna kultura i cywilizacja" - powiedział rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. Andrzej Dąbrowski. UMCS w tym roku pełni rolę koordynatora festiwalu.

Festiwal uroczyście zainaugurował w sobotę koncert "Dwustronnie" w wykonaniu studentów wydziału artystycznego UMCS.

Festiwal potrwa siedem dni. W poszczególnych uczelniach i instytutach odbędą się pokazy i wykłady z różnych dziedzin nauki, m.in. biologii, chemii, fizyki, matematyki, nauk o ziemi, nauk humanistycznych, języków obcych, medycyny, religii, rolnictwa.

Zaproponowane festiwalowe projekty wzbudziły duże zainteresowanie ze strony uczniów i nauczycieli szkół Lubelszczyzny. Już przed rozpoczęciem festiwalu zarezerwowanych zostało blisko 60 proc. miejsc na pokazy z limitowaną liczbą uczestników. Największą popularnością cieszą się różnego rodzaju prezentacje multimedialne - np. o mrowisku, o antycznych Pompejach, o zagrożeniach w korzystaniu z internetu, o wykorzystywaniu gier komputerowych do nauki angielskiego, czy o "bombowych" początkach życia na ziemi.

Nie brakuje też chętnych do udziału w różnego rodzaju ćwiczeniach, warsztatach i pokazach eksperymentalnych z fizyki, chemii, czy biologii a także prezentacjach pracy badawczej naukowców z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury w różnych laboratoriach.

Na festiwalu wiele projektów dotyczy też różnych dziedzin sztuki. Chętni mogą wziąć udział w różnych warsztatach m.in. tańca, dramy, kostiumu teatralnego i stylizacji, wykonania portretu w glinie, czy malowania na jedwabiu. Oprócz tego można będzie zobaczyć m.in. musical "Prorock", spektakl prezentujący zwyczaje ludowe Ukrainy, czy wysłuchać koncertu muzyki Fryderyka Chopina.

W trakcie festiwalu odbędzie się też dwudniowy Kongres Studenckich Kół Naukowych "Tygiel" 2010. Jego uczestnicy będą dyskutować o swoich pasjach i zainteresowaniach, prezentować swoje badania i osiągnięcia w różnych panelach tematycznych: medyczno-chemicznym, humanistyczno-przyrodniczym, technicznym, a także podczas sesji w plenerze.

Festiwal zakończy się w piątek koncertem zespołu "Uniatowski Project".REN

PAP - Nauka w Polsce

jbr/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

  • Fot. Adobe Stock

    Fizyka jądrowa dla społeczeństwa - tematem kolejnego wykładu z cyklu "Zapytaj fizyka"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera