Prof. Andrzej Libik doktorem h.c. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

<strong>Pionier chemicznej ochrony warzyw przed chwastami w Polsce, przewodniczący Komitetu Nauk Ogrodniczych PAN - prof. dr hab. Andrzej Libik otrzymał 17 września doktorat honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego (UP) w Lublinie. </strong>Uczony jest pracownikiem Uniwersytetu Rolniczego (UR) w Krakowie. Jego najważniejsze osiągnięcia naukowe są efektem wieloletnich, interdyscyplinarnych badań nad dokarmianiem roślin dwutlenkiem węgla.

Jak poinformowała rzecznik UR Izabella Majewska, uroczystość nadania tytułu odbyła się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Wyniki badań prof. Libika nad dokarmianiem roślin dwutlenkiem węgla. Ich wyniki posłużyły w opracowaniu metody carborain, stosowanej do wzbogacenia atmosfery szklarniowej w dwutlenku węgla za pomocą wodnych roztworów tego gazu.

Profesor udoskonalił m.in. technologie uprawy wielu gatunków warzyw, ocenił ich przydatność w warunkach górskich, opracował zasady regulowania mikroklimatu w tunelach foliowych.

Naukowiec ma szczególne zasługi w rozwoju Wydziału Ogrodniczego UP w Lublinie. Jako koordynator tematów resortowych włączał w ich realizację jednostki wydziału i konsultował prowadzone badania, służąc wiedzą i doświadczeniem. Był recenzentem rozpraw doktorskich i habilitacyjnych oraz opiniował wiele wniosków o nadanie pracownikom wydziału stopnia doktora habilitowanego i tytułu profesora. Został uhonorowany Jubileuszową Srebrną Różą i Medalem 30-lecia Wydziału Ogrodniczego UP.

***

Andrzej Libik urodził się 25 sierpnia 1941 r. w Krakowie, gdzie ukończył studia o specjalności ogrodniczej na Wydziale Rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczej (WSR). Pracował i zdobywał kolejne tytuły naukowe w Katedrze Warzywnictwa WSR. W 1995 roku uzyskał tytuł profesora, a w 2003 r. stanowisko profesora zwyczajnego. W latach 1991-2009 kierował tą katedrą.

Dorobek naukowy profesora obejmuje 204 publikacje, z których 85 to oryginalne prace twórcze, pozostałe to artykuły i komunikaty prezentowane na konferencjach naukowych (51), artykuły popularnonaukowe (66), instrukcje wdrożeniowe i ekspertyzy oraz podręcznik akademicki i dwa patenty.

Uczony jest przewodniczącym Komitetu Nauk Ogrodniczych PAN, sekretarzem Komisji Nauk Rolniczych przy Wydziale Przyrodniczym PAU oraz członkiem Rady Nauki MNiSW.

W Akademii Rolniczej w Krakowie pełnił funkcję prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą oraz prodziekana Wydziału Ogrodniczego. Jest współtwórcą, prezesem i członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych oraz członkiem Komitetu Narodowego International Society for Horicultural Science.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Autonomiczny pływak Argo podczas pracy – widoczny na powierzchni morza w trakcie przesyłania danych satelitarnie. Źródło: dr Daniel Rak

    Ekspert: pływaki badawcze Argo można pomylić z torpedami

  • Przewyższające rodzimą roślinność łodygi miskanta olbrzymiego w strefie brzegowej potoku Magierka. Fot. A. Bylak

    Obce gatunki w środowisku: pirania w Sanie i “biegnący” bambus nad Lubatówką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera