Jabłonna gotowa na Festiwal Nauki 2010

Poszukiwanie najmniejszych śladów życia w kosmosie i w Nadleśnictwie Jabłonna, szybki skok na Polską Stację Polarną w Hornsundzie, rzut oka na Himalaje, odpoczynek na Fidżi i powrót do Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego PAN. Rzut oka na życie w epoce neolitu, na dzieje ułanów, przesiadka do symulatora dachowania i bezpieczne lądowanie w pojazdach przyszłości. To zaledwie kropla w morzu atrakcji. Podróże w czasie i przestrzeni nauki jak co roku oferuje swoim sympatykom <strong>Festiwal Nauki w Jabłonnie</strong>.

W promocję dorobku uczonych na terenie zespołu parkowo-pałacowego w Jabłonnie k. Warszawy zaangażowały się instytucje edukacyjne, szkoleniowe, akademickie i naukowo-badawcze - od przedszkoli, poprzez szkoły, muzea, uczelnie - w tym muzyczne i artystyczne oraz instytuty PAN, a także niezależne organizacje i podmioty gospodarcze.

Jak mówiła PAP przed ubiegłorocznym festiwalem jego dyrektor - Magdalena Grzelecka, kluczem do powodzenia corocznego zjazdu popularyzatorów nauki jest różnorodność programowa i bogata oferta obejmująca niemal wszystkie dziedziny wiedzy. Również w tym roku organizatorzy oddali głos zarówno utytułowanym profesorom, jak i studentom - pasjonatom.

Centrum Badan Kosmicznych PAN przedstawi próby poszukiwania życia w Układzie Słonecznym. Centrum Astronomiczne Mikołaja Kopernika PAN zestawi fakty i mity dotyczące globalnego ocieplenia.

BioCentrum Edukacji Naukowej zaproponuje zaś wędrówkę tropem ewolucji. W trakcie edukacyjnej gry planszowej uczestnicy warsztatu prześledzą tok ewolucji od zarania po czasy współczesne. Każdy z graczy stanie się jednym z tysiąca organizmów żyjących obecnie na Ziemi.

Szkoła Festiwalu Nauki będzie uczyła dzieci, jak zrobić naszyjnik z własnym DNA. Przy użyciu prostych odczynników chemicznych najmłodsi goście festiwalu samodzielnie wyizolują DNA z własnych komórek i będą mogli zabrać probówkę do domu. Edukatorzy wyjaśnią, jak należy przeprowadzić naukowy eksperyment - postawić hipotezę oraz dobrać narzędzia badawcze.

Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Warszawskie pokaże nowoczesne leśnictwo i edukację leśną. Nadleśnictwo Jabłonna zaprosi do leśnej szkółki kontenerowa w Skierdach. Przedstawiciele Wydziału Leśnego SGGW wytłumaczą, jak ocenia się stan zdrowotny drzew za pomocą pomiaru prędkości przepływu fali dźwiękowej i czym jest ekoinżynieria. Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Jadwisinie po raz kolejny pokaże cieszącą się ogromną popularnością wystawę "Ziemniak na polskim stole". Ogród Botaniczny PAN zobrazuje piosenkę "Jesienne róże" i pokaże gościom świat w powiększeniu.

Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego PAN w Jabłonnie otworzy dla zwiedzających swoje laboratoria badawcze oraz pomieszczenia dla świń, krów, owiec i kur. Jego eksperci wystąpią m.in. z wykładami "Dobrze wiem, co jem" oraz "O upodobaniach żywieniowych zwierząt i ich adaptacji do potrzeb żywieniowych ludzi". Omówią w nich możliwości wywołania zmian na poziomie mikroelementów, witamin oraz regulacji hormonalnej i spróbują przekonać publiczność, że dieta może być lekiem.

Zakład Biologii Antarktyki PAN zaproponuje gościom wycieczkę w wyobraźni na Antarktykę. Zakład Badań Polarnych Instytutu Geofizyki PAN, w pokazie "Czy satelita podgląda polarników" zdradzi sposoby wykorzystania danych satelitarnych w badaniach polarnych. Zainteresowani dowiedzą się, jak wygląda rok z życia Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie, jak prezentuje się Stacja z Kosmosu i Kosmos ze Stacji. Na wystawie będą prezentowane przykłady wykorzystania obrazów satelitarnych w badaniach środowiska polarnego okolicy Polskiej Stacji oraz obserwacje zórz polarnych. Omówione zostaną zmiany środowiska polarnego pod wpływem krótkoterminowych i długookresowych zmian klimatu, a także laserowe badania atmosfery na Spitsbergenie.

Prezentacja Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW będzie nosić tytuł "Ameryka między rakiem a koziorożcem". W programie również pokaz i nauka tańca Szkoły Tańca Salsa Libre.

Warszawski Uniwersytet Medyczny pod hasłem "Cisza przed burzą" przypomni medycynę wojskową z września 1830 r. Europejskie Stowarzyszenie Studentów Medycyny zatrudni dzieci w szpitalu pluszowego misia. Organizacja GPE Psychotronics zajmie się zagadnieniem psychologii na drodze. Będzie można zobaczyć samochód rajdowy i zastanowić się, czy samochód to tylko środek transportu, poznając osobowość i emocje kierujących pojazdami. Zainteresowani odkryją tajniki diagnostyki psychologicznej kierowców.

Akademia Wychowania Fizycznego zaproponuje testy funkcjonalne sprawności fizycznej i spotkanie ze sportowcami. Uczestnicy zabawy będą mogli dokonać pomiaru skoczności na platformie dynamometrycznej oraz siły chwytu ręki z wykorzystaniem specjalnego urządzenia, dzieci i młodzieży wezmą udział w konkursach sportowych. Centrum Zdrowia Dziecka podejmie problem nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży. Z kolei Wydział VI Nauk Medycznych PAN zajmie się nadciśnieniem oraz dopalaczami.

Instytut Archeologii i Etnologii PAN pokaże rekonstrukcje ludzkich twarzy i wybrane aspekty życia w epoce neolitu. Będzie tu można zobaczyć wystawę z wykopalisk podczas budowy autostrady. Poznański oddział tego Instytutu przyjedzie z wystawą na temat współczesnego Fidżi, pszczelarstwa w Himalajach i pielgrzymowania do tybetańskiej Góry Kailas.

Pracownicy Instytutu Sztuki PAN postarają się odpowiedzieć na pytanie, jak powstaje biogram artysty. Eksperci omówią także rolę kostiumu w obrazach Jana Matejki. Goście usłyszą najstarsze nagrania polskiej muzyki tradycyjnej we współczesnym cyfrowym środowisku. Z kolei Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie pokaże malowanie na batiku, techniki grafiki artystycznej i krosna tkackie. Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina zaprezentuje zaś koncert "Fortepian na cztery ręce - Ravel Piano Duo".

Instytut Transportu Samochodowego przyjedzie ze skomplikowanymi maszynami i przy ich użyciu pokaże, czym naprawdę jest wypadek i czym grozi brawura w czasie jazdy. Będzie zatem symulator zderzeń, symulator dachowania i urządzenia ochrony osobistej. Dzieci zobaczą, jak i po co działa odblask i kask, a dorośli będą mogli założyć autogogle, symulujące stan upojenia alkoholowego. Edukatorzy będą mówili o bezpieczeństwie ruchu drogowego.

Stowarzyszenie Mars Society Polska pokaże robota MAGMA. Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów SKAP z Politechniki Warszawskiej zajmie się aerodynamiką samochodów i wystawi super oszczędne pojazdy. Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej zaprosi do zabawy w zawody robotów klasy HEXOR. Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej, jak zwykle z hukiem przypomni nieobliczalne możliwości energii elektrycznej.

Muzeum Wojska Polskiego przygotowało pokazy sprzętu ciężkiego i okazy broni ręcznej dawnej i z wieku XX, a także dokumentację ikonograficzną sztandaru 6. pułku ułanów 1939 r. Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie zachęci młodzież do zabawy w rekonstrukcję naczyń - ceramicznych puzzli. Muzeum Historyczne zaprezentuje dorobek muzeum, zorganizuje konkurs historyczny i wystawi ciekawe eksponaty.

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej proponuje wykład pt. "To nie jest kraj dla Jamesa Bonda - o szpiegach i ich wrogach w niekoniecznie krzywym zwierciadle". Celem tej prezentacji będzie pokazanie Jamesa Bonda i jego wrogów jako istoty ułomne, tj. od mniej znanej i mniej medialnej strony.

Miłośnicy lingwistyki będą mogli wziąć udział w lekcji szwedzkiego dla początkujących. Zainteresowani specyfiką przetwarzania informacji w myśleniu o obiektach społecznych i niespołecznych wysłuchają wystąpienia pt. "Dlaczego moja piątka z egzaminu jest lepsza niż piątka mojego kolegi?". Dowiedzą się, że człowiek podejmuje setki decyzji w oparciu o porównywanie do siebie różnych obiektów i często zdecydowanie przeszacowuje swoje oceny na korzyść jednego z nich.

Równie ciekawie zapowiada się wykład "Dlaczego im jesteśmy starsi tym szybciej płynie nam czas?", w którym będą przedstawione wyniki badań elektrycznej aktywności mózgów (EEG) osób starszych i młodych. Jego słuchacze zastanowią się, co się dzieje z subiektywnym poczuciem czasu kiedy się starzejemy.

Zupełnie innych kwestii będzie dotyczył wykład "Jeńcy wojenni. Trudna historia i kłopotliwa teraźniejszość". Jego autorzy rozważą, jaki jest status jeńca wojennego i przedstawią procedury prawne związane ze statusem jeńca. Omówią ochronę dziedzictwa kulturalnego ludzkości w związku z konfliktami zbrojnymi.

W wykładzie na temat kapitału społecznego psycholog społeczny zastanowi się nad skutkami kryzysu, którego doświadczyli obywatele Islandii oraz jak kryzys wpłynął na zaufanie społeczne i więzi społeczne. Wykład "Ludzkie jaszczurki" będzie odpowiedzią na pytanie, czy my - ludzie - w toku ewolucji również upodabniamy się do środowiska. Jeżeli tak, to po co?

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej pokaże nowości techniczne w pojazdach wykorzystywanych przez jednostki straży pożarnej. Centrum Szkolenia Policji w Legionowie zdradzi techniki interwencji policyjnych z wykorzystaniem pojazdów. Pokaz wzbogaci prezentacja motocykli służbowych, pojazdów z videorejestratorem i urządzeń elektronicznych do badania stanu trzeźwości. Policjanci będą opowiadali o zasadach daktyloskopowania osób i innych innowacyjnych technikach stosowanych w czasie służby, a ich psy udowodnią, jak wspaniałe wyniki może przynieść profesjonalna tresura.

Aktywny udział w festiwalu wezmą lokalne licea, gimnazja i szkoły podstawowe. Nawet przedszkolaki pokażą swoje pasje, ciekawość świata i kreatywność.

Imprezy Festiwalu Nauki 2010 w Jabłonnie odbędą się 18 i 19 września w godz. 10.00-17.00 na terenach parkowych i w Domu Zjazdów i Konferencji PAN (ul. Modlińska 105). Wstęp wolny.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Piknik Naukowy pod hasłem "To będzie Kosmos!" - 10 maja w stolicy

  • 21.06.2024 PAP/Art Service

    Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon odwiedziło ponad 102 tys. gości; w planach planetarium

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera