Mocny uścisk dłoni świadczy o długowieczności

Mocny uścisk dłoni czy brak problemów z równowagą w starszym wieku wskazują na dobre zdrowie i długie życie - informuje &quot;British Medical Journal&quot;. <br /><br />

Zespół dr Rachel Cooper z University College w Londynie przeanalizował wyniki ponad 30 wcześniejszych projektów badawczych dotyczących dziesiątek tysięcy osób, przeważnie po 60 roku życia, ale nie przebywających w domach opieki ani szpitalach.

Dotyczyły one umieralności i zdolności do wykonywania prostych, codziennych czynności. Chodziło na przykład o wstawanie z krzesła, chodzenie, ściskanie ręki czy zachowanie równowagi. Jak się okazało, w badanym okresie umieralność w grupie o najsłabszym uścisku ręki była wyższa o 67 proc. niż wśród ściskających najmocniej.

Podobnie było z innymi czynnościami - i tak umieralność chodzących najwolniej było trzy krotnie wyższa niż w przypadku poruszających się najszybciej.

Z kolei najwolniej wstający z krzesła byli dwa razy bardziej narażeni na zgon, niż zrywający się z niego z wigorem. Także tym, którzy swobodnie balansowali na jednej nodze zgon zagrażał w mniejszym stopniu.

Zdaniem autorów badań choć potrzebne są jeszcze dalsze prace, takie, obserwowane przez lekarzy, proste parametry mogłyby pomóc ustalić, którzy pacjenci wymagają dodatkowych badań czy monitoringu. PMW

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Proba-3 ustawiła się w precyzyjnej formacji

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: przewlekły ból można złagodzić, ucząc się regulować negatywne emocje

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera