"Sprawy Nauki"/ Dr Okołowski o Lemie jako twórcy systemu filozoficznego

<strong>Stanisław Lem był w filozofii samoukiem, ale wbrew własnym słowom - &quot;Urodziłem się, żeby filozofować w czasie, kiedy w królestwie filozofii nie było już możliwe tworzenie całościowych systemów&quot; - zbudował system - jak kiedyś Platon czy Kant </strong>- deklaruje w rozmowie ze &quot;Sprawami Nauki&quot; dr Paweł Okołowski z Instytutu Filozofii UW.

Okołowski jest autorem książki "Materia i wartości. Neolukrecjanizm Stanisława Lema", która ukazała się niedawno nakładem Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego.

W wywiadzie opublikowanym w najnowszym numerze internetowego wydania "Spraw Nauki" (www.sprawynauki.edu.pl) dr Okołowski mówi, że Lema nie bierze się w filozofii serio ze względu na sposób, w jaki wyrażał swoje idee. Jego prace nie mają charakteru akademickiego, ale literacki bądź mieszany.

"Ludzie myślą schematycznie. Współcześnie za filozofa bierze się kogoś, kto jest profesorem +filozofii+, a większość z nich to historycy cudzej myśli. Lem historykiem nie był" - przekonuje naukowiec.

Porusza też kwestię wpływu nauki, a zwłaszcza fizyki, na filozoficzne poglądy Stanisława Lema i przypomina jego potyczki z futurologią, którą krytykował, choć sam uchodził za jej przedstawiciela.

Przypomina także dawny spór Lema z Leszkiem Kołakowskim - z początku lat 60. - na temat wpływu nowoczesnych technologii na kulturę. "Zdaniem Lema, ten wpływ jest destrukcyjny - niszczy infrastrukturę duchową, czyli dobre nawyki i skłonności naszej cywilizacji. Ani Kołakowski nie był w stanie tego zrozumieć, ani do dziś wielu innych" - pokreśla Paweł Okołowski.

"Lem uważał, że rozwój technologii pociąga za sobą nieodwracalne a groźne zjawiska. Drobny przykład: lawinowo rośnie liczba książek, a jak mówił Lem, +łatwiej znaleźć wielkie dzieło pośród dziesięciu tytułów, niż sto pośród tysiąca+. Niebotyczny wzrost ilości książek, wykładów, studentów, itd. - rodzi kolejną wieżę Babel. Nie ma filtrów, żeby odsiewać plewy. Jednym z ostatnich pozostała instytucja habilitacji, którą chce się zlikwidować. Jeżeli to nastąpi, rozpasany egalitaryzm pochłonie zupełnie wyższe uczelnie" - ocenia rozmówca "Spraw Nauki".

Jego zdaniem, w mediach, w języku potocznym, a zwłaszcza w sztuce panuje pustka intelektualna. "Nie zawsze rozumie się to sformułowanie właściwie. Nie oznacza ono fizycznej próżni, a duchową tandetę. Pustka duchowa na tym polega, że to, co było wartościowe, co tkwiło w cywilizacyjnej tradycji zostało wyparte przez +owoce nowoczesności+, czyli przez słomę albo siano. Przez jakieś byle-co, głównie hedoniczne. Nad tym bolał Lem, co spotykało się ze zrozumiałą niechęcią wyedukowanych mas" - zwraca uwagę naukowiec.

W najnowszym numerze "Spraw Nauki" także m.in. rozmowa z historykiem, prof. Jackiem Staszewskim na temat niektórych mitów i złej sławy jaka narosła w polskiej świadomości wokół czasów saskich oraz dwa wywiady o programie rozwoju humanistyki z prof. Elżbietą Witkowską-Zarembą, dyrektorem Instytutu Sztuki PAN oraz doc. Mikołajem Sokołowskim i dr Dorotą Siwicką z Instytutu Badań Literackich.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Na przekór tzw. krzywej Wielkiego Gatsby’ego: nastolatki wierzą, że mogą więcej - w krajach, gdzie mogą mniej

  • 14.05.2025. Psychiatra Anna Lembke podczas kongresu Impact'25, 14 bm. w Poznań Congress Center. Kongres jest miejscem dyskusji dotyczących biznesu, polityki, nauki i nowoczesnych technologii. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Impact/ Anna Lembke: media cyfrowe działają podobnie jak narkotyki i alkohol

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera