<strong>Pierwsze w Polsce interdyscyplinarne studia doktoranckie na kierunku "Bioinformatyka" będą prowadzone w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych</strong>. Kierunek powstanie przy współpracy jednostek akademickich, klinicznych, laboratoryjnych oraz biznesowych.
W programie studiów szczególny nacisk zostanie położony na merytoryczną specjalizację w dziedzinie "Personal genomics", czyli badań genomów ludzkich w celach diagnostycznych.
Inicjatywa jest współfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet IV Poddziałanie 4.1.1 "Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni". Dzięki dotacji studia doktoranckie będą w 85 proc. finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz w 15 proc. z budżetu państwa. Dla dziesięciu doktorantów przewidziane są stypendia
"Istnieje spore i stale rosnące zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy łączą wiedzę biomedyczną z informatyką - mówi prof. dr hab. Andrzej Polański z PJWSTK. - Przewidujemy, że absolwenci studiów doktoranckich +Bioinformatyka+ znajdą zatrudnienie w jednostkach klinicznych i diagnostycznych, w firmach produkujących i dystrybuujących specjalistyczny sprzęt diagnostyczny i laboratoryjny, w sektorze farmaceutycznym oraz laboratoriach biologii molekularnej, a także w firmach, w sektorze informatyki, rozwijających aplikacje biomedyczne. Będą także mogli kontynuować pracę naukową."
W ramach pierwszego etapu realizacji projektu, ramowy program studiów, który został już przygotowany, będzie szczegółowo rozwinięty. Zostaną opracowane materiały dydaktyczne z dodatkowym komponentem do zdalnego nauczania, wzbogaconego o elementy multimedialne.
W ramach projektu przewiduje się także zakup specjalistycznego oprogramowania niezbędnego do przeprowadzenia studiów oraz zakup odczynników dla prac laboratoryjnych, a także odczynników do tworzenia bibliotek i sekwencjonowania genomowego.
Realizowane prace doktorskie dzięki udziałowi w projekcie ekspertów - samodzielnych pracowników naukowych, będą charakteryzowały się odpowiednio wysokim poziomem naukowym. LT
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.