Grzyb kontroluje mózgi mrówek od milionów lat

Ślady na skamieniałych liściach wskazują, że już 48 milionów lat temu grzyby przejmowały kontrolę nad zachowaniem mrówek - informuje &quot;New Scientist&quot; <br /><br />

David Hughes z Harvard University znalazł na skamieniałych liściach odkrytych w Messel (Niemcy) charakterystyczne ślady ugryzień, podobne do pozostawianych przez mrówki Camponotus leonardi, zarażone przez grzyba Ophiocordyceps unilateralis.

Opanowana przez grzyba mrówka zachowuje się jak zombie - porzuca mrowisko, by szukać idealnych warunków dla rozwoju pasożyta (94-95 proc. wilgotności i temperatury 20-30 stopni Celsjusza). Wchodzi na drzewo i po jego północnej stronie, na wysokości około 25 centymetrów nad ziemią wbija żuwaczki w żyłkę po spodniej stronie liścia, po czym przestaje się poruszać i obumiera. Grzyb przerasta ciało mrówki, zamieniając organy wewnętrzne w cukry wsperające rozwój grzyba. Jednak mięśnie kontrolujące szczęki pozostają nienaruszone. Grzyb nie uszkadza także chitynowego pancerza, wrastając w pęknięcia i szczeliny - blokuje w ten sposób dostanie się do środka bakterii i zarodników innych grzybów. Jednocześnie "przykleja" odnóża mrówki do liścia.

W końcu z głowy mrówki wyrasta czerwonobrązowa szypułka ze zgrubieniem, które pęka i rozsiewa zarodniki. Jak wskazuje odkrycie Hughesa, toksyczny związek mrówek i grzybów trwa już od dziesiątek milionów lat. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera