Nowo odkryta mutacja w genie o nazwie unc-79 u myszy leży u podstaw uzależnienia od alkoholu, prawdopodobnie również u ludzi - informują naukowcy z USA na łamach pisma "PLoS Genetics". <br /><br />
Funkcja genu unc-79 nie została dotychczas dobrze poznana, ale badania przeprowadzone na nicieniach wskazują, że produkt tego genu oddziałuje z kanałem o nazwie NALCN obecnym w neuronach i w ten sposób wpływa na odpowiedź układu nerwowego na działanie alkoholu.
Badania z udziałem ludzkich bliźniąt sugerują, że alkoholizm ma podłoże genetyczne, zdaniem naukowców najprawdopodobniej podczas rozwoju uzależnienia dochodzi do współpracy wielu genów. Autorzy pracy podkreślają, że należy teraz sprawdzić czy odkryty przez nich związek unc-79 i kanału NALCN z alkoholizmem zachodzi również u ludzi.
"Dotychczas nikt nie badał tych genów u człowieka" - tłumaczy Speca. "Być może odkryty przez nas mechanizm jest częścią nieznanej ścieżki biochemicznej i nauczy nas czegoś nowego na temat skłonności człowieka do uzależnienia od alkoholu". KDO
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.