Przemysław Mazur zwycięzcą Międzynarodowych Zawodów Matematycznych

Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia

<strong>Przemysław Mazur - student Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego - zajął pierwsze miejsce w XVII Międzynarodowych Zawodach Matematycznych, które odbyły się w Bułgarii. </strong>W matematycznych zmaganiach wzięło udział 329 studentów z 92 uczelni z Europy, Azji i obu Ameryk.

Jak czytamy na stronie internetowej UJ, Mazur zajął pierwsze miejsce rozwiązując jako jedyny dziewięć zadań, w tym najtrudniejsze, które poza nim rozwiązał jedynie Oleksandr Shamow z Kijowa. W ten sposób powtórzył swój sukces sprzed dwóch lat. Jednak tym razem nie musiał dzielić pierwszego miejsca z żadnym z uczestników zawodów.

Jak przypomina uczelnia, jej student swe pierwsze międzynarodowe laury na zawodach matematycznych zdobył jeszcze jako uczeń szkoły średniej. Jest bowiem trzykrotnym złotym medalistą międzynarodowych olimpiad matematycznych w Słowenii (2006), Wietnamie (2007) i Hiszpanii (2008).

Zadaniem uczestników Międzynarodowych Zawodów Matematycznych było rozwiązanie 10 zadań, po 5 każdego dnia zawodów. Za każde można było otrzymać 10 punktów. Choć zawody mają charakter indywidualny, to nieoficjalnie sklasyfikowano też reprezentacje uniwersytetów. Osiągnięcia zespołowe stanowiła suma wyników trzech najlepszych studentów uczelni i średniej wszystkich.

W nieoficjalnej klasyfikacji drużynowej zespół Uniwersytetu Jagiellońskiego zajął piąte miejsce. Na 10. miejscu znaleźli się matematycy Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwsze miejsce zajął Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki.

Szczegółowe informacje na temat wyników zawodów są dostępne na stronie: http://www.uj.edu.pl/uniwersytet/aktualnosci/wiadomosci?p_p_id=56_INSTANCE_w0BB&groupId=10172&articleId=1460211

EKR

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera