Burza magnetyczna na Słońcu a zdrowie ludzi

Burza magnetyczna na Słońcu zagraża pracy aparatury elektronicznej, transportu i łączności. Może ona też odbić się na zdrowiu ludzi - poinformował szef rosyjskiego Centrum Prognozowania Sytuacji Geofizycznej Siergiej Gajdasz. <br /><br />

Naukowcy przewidują, że w niedzielę znów nastąpi zwiększenie aktywności geomagnetycznej. Burza rozpoczęła się w nocy z wtorku na środę.

Spowodował ją wytrysk plazmy, który nastąpił na Słońcu 1 sierpnia. Te docierające do Ziemi perturbacje międzyplanetarne mogą stworzyć sporo problemów mieszkańcom naszej planety.

Specjaliści uważają, że małe burze magnetyczne oddziałują na organizm człowieka bardziej negatywnie, niż silne burze. Lekarze ostrzegają, że zakłócenia snu i zdolności do pracy, rozdrażnienie i nerwowość mogą odczuwać całkowicie zdrowi ludzie. Zapewniają przy tym, że takim niedomaganiom można zapobiec, przeznaczając więcej czasu na odpoczynek i sen.

Eksperci Centrum Prognozowania Sytuacji Geofizycznej zaznaczają, że "jeśli mała burza magnetyczna rozpoczyna się w nocy, do rana organizm ludzki potrafi się do niej przystosować i łatwiej znosi dalszy wzrost aktywności geomagnetycznej". W każdym bądź razie doradzają, aby w takich dniach zawczasu przyjmować przepisane przez lekarza preparaty, a także unikać dużych obciążeń fizycznych i emocjonalnych. YY

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie wyłącznie e-papierosów zwiększa ryzyko POChP i nadciśnienia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera