Mapę przedstawiającą najlepiej i najsłabiej poznane fragmenty mórz i oceanów na Ziemi opracowali brytyjscy naukowcy z University of Sheffield (US). Wyniki ich badań publikuje pismo PLoS ONE. <br /><br />
Właśnie tę strefę zamieszkują niezliczone gatunki zwierząt, nigdy nie zbliżających się ku powierzchni, m.in. ryby chrzęstnoszkieletowe z gatunku Megachasma pelagios, kałamatrnice olbrzymie i miliardy innych, mniejszych gatunków, m.in. planktonicznych albo meduz.
Analizami danych na temat mieszkańców głębin kierował ekolog morski z US, dr Tom Webb. W pracach uczestniczyli też eksperci z Ocean Biogeographic Information System (OBIS) na Rutgers University oraz amerykańskiego Consortium for Ocean Leadership. Wykorzystując miliony informacji nt. geograficznego rozkładu gatunków morskich, m.in. dane z OBIS, naukowcy dokonali analizy głębinowego rozmieszczenia znanych nauce organizmów na całej ziemi i stworzyli jego mapę.
Dotychczasowa, bardzo pobieżna znajomość głębin wynika m.in. z przyjętego już dawno założenia, że "żywa" strefa w morzach i oceanach to przede wszystkim dwa pasy wody: blisko powierzchni i tuż przy dnie, zaś masa wody pomiędzy nimi jest niemal całkiem pozbawiona większych zwierząt. Jako pierwszy teorię tę przedstawił Charles Wyville Thomson, szef zorganizowanej w latach 70. XIX w. ekspedycji naukowej, która dała początki rozwojowi biologii głębinowej.
Współczesne badania, prowadzone z wykorzystaniem nowych technik, dowodzą błędności założenia Thomsona i pokazują, że głęboki pelagik tak naprawdę tętni życiem. Nakreślenie dzięki nowym badaniom globalnego obrazu tej strefy sprawia, że eksperci dążą do dalszych badań morskiej różnorodności organizmów, i to na większą skalę.
"To szokujące, że w 2010 r., Międzynarodowym Roku Różnorodności Biologicznej, największe siedlisko organizmów na ziemi pozostaje wciąż niezbadane" - zwrócił uwagę Tom Webb. ZAN
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.