Poznano sekwencję genomu jednego z najwcześniejszych organizmów wielokomórkowych, praprzodka wszystkich zwierząt - niepozornej gąbki morskiej. Jak przekonują autorzy badań i pracy opublikowanej w najnowszym numerze czasopisma "Nature" DNA tych prymitywnych zwierząt jest wyjątkowo złożone i podobne do materiału genetycznego innych zwierząt. <br /><br />
Mansi Srivastava wraz z kolegami z Whitehead Institute for Biomedical Research w Cambridge przeprowadzili analizę DNA pospolitych gąbek morskich Amphimedon queenslandica z Wielkiej Rafy Koralowej.
Okazało się, że materiał genetyczny tych niepozornych organizmów jest zadziwiająco podobny do DNA innych zwierząt - zarówno pod względem zawartych w nim genów, jak również struktury i organizacji. Naukowcy stwierdzili obecność genów typowych dla wszystkich zwierząt i odpowiedzialnych za podziały, wzrost i różnicowanie komórek.
Co ciekawe, wiele genów związanych z pojawieniem się zwierząt w ewolucji, jest również zaangażowane w powstawanie nowotworów, do którego dochodzi jeżeli zaburzone są podstawowe procesy, które umożliwiły powstanie organizmów wielokomórkowych. KDO
PAP - Nauka w Polscekrf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.