Nasze DNA ma wiele wspólnego z DNA gąbek

Poznano sekwencję genomu jednego z najwcześniejszych organizmów wielokomórkowych, praprzodka wszystkich zwierząt - niepozornej gąbki morskiej. Jak przekonują autorzy badań i pracy opublikowanej w najnowszym numerze czasopisma &quot;Nature&quot; DNA tych prymitywnych zwierząt jest wyjątkowo złożone i podobne do materiału genetycznego innych zwierząt. <br /><br />

Gąbki to typ prymitywnych, beztkankowych zwierząt wodnych (głównie morskich) osiadłych, zwykle kolonijnych, o nieregularnym i najczęściej zmiennym kształcie. Mają różnego rodzaju komórki, pełniące rozmaite funkcje, ale nie tworzą zorganizowanych wyspecjalizowanych tkanek. Gąbki należą do najstarszych organizmów wielokomórkowych dlatego poznanie sekwencji ich DNA jest dla naukowców bardzo interesujące ponieważ powinno dostarczyć informacji o zmianach, które około 600 milionów lat temu umożliwiły ewolucję organizmów jednokomórkowych do zorganizowanych zwierząt wielokomórkowych.

Mansi Srivastava wraz z kolegami z Whitehead Institute for Biomedical Research w Cambridge przeprowadzili analizę DNA pospolitych gąbek morskich Amphimedon queenslandica z Wielkiej Rafy Koralowej.

Okazało się, że materiał genetyczny tych niepozornych organizmów jest zadziwiająco podobny do DNA innych zwierząt - zarówno pod względem zawartych w nim genów, jak również struktury i organizacji. Naukowcy stwierdzili obecność genów typowych dla wszystkich zwierząt i odpowiedzialnych za podziały, wzrost i różnicowanie komórek.

Co ciekawe, wiele genów związanych z pojawieniem się zwierząt w ewolucji, jest również zaangażowane w powstawanie nowotworów, do którego dochodzi jeżeli zaburzone są podstawowe procesy, które umożliwiły powstanie organizmów wielokomórkowych. KDO

PAP - Nauka w Polsce

 krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera