Tyranozaur - najstraszniejszy padlinożerca w historii

Kości dinozaura znalezionego w Mongolii noszą ślady uczty tyranozaura. Zdaniem naukowców, mongolski tyranozaur nie posilał się upolowanym przez siebie zwierzęciem, ale ogryzał mięso znalezionego, już martwego dinozaura - czytamy w serwisie "New Scientist".

Na niemal metrowej kości barkowej roślinożernego Saurolophusa - dinozaura znalezionego w Mongolii, naukowcy odkryli zróżnicowane ślady zębów. Ich zdaniem są to ślady po uczcie wielkiego tyranozaura, który sprawnie ogryzał mięso z kości. Co jednak ciekawe, na pozostałej części szkieletu nie ma znaków ataku drapieżnika. Może to oznaczać, że tyranozaur pożywił się martwym gadem - uważa David Hone z Instytutu Paleoantropologii i Paleologii Kręgowców w Pekinie.

Dietetyczne upodobania tyranozaura rexa - największego reprezentanta swojej grupy, były tematem ożywionej debaty na początku lat 90. Jack Horner z Museum of the Rockies w Bozeman w stanie Montana sugerował wówczas, że mimo potężnych szczęk, T.rex, ze swoimi drobnymi kończynami przednimi i masywnymi nogami, jako drapieżnik mógł być ociężały i niezbyt skuteczny. Mimo tego paleontolodzy (oraz społeczeństwo, zwłaszcza po obejrzeniu "Parku jurajskiego") pozostali wierni wizji T.rexa w roli idealnej maszyny do zabijania.

Obecnie Hone Watabe i Mahito Watabe z Hayashibara Museum of Natural Sciences w Okayama (Japonia) poinformowali, że trzy różne rodzaje śladów zębów na kości dinozaura sprzed 70 mln lat odpowiadają układowi i kształtowi zębów tarbozaura - azjatyckiego tyranozaura, niemal tak dużego, jaki T.rex. Układ nakłuć i zadrapań wskazuje na to, że tyranozaur gryzł, aby odrywać kawały mięsa, a nie atakował żywe zwierzę.

Pozostała część szkieletu jest nienaruszona, nie widać na niej śladów zębów. Naukowcy sugerują, że powódź naniosła muł i osady na ciało Saurolophusa leżące na brzegu rzeki, na widoku pozostawiając jedynie przednią kończynę. Właśnie ją musiał dostrzec głodny tarbozaur.

Jedzenie padliny przez duże, groźne zwierzęta drapieżne jest równie sensowne, co zjadanie martwych zwierząt przez gatunki mniej przerażające - uważa specjalista w dziedzinie badań tyranozaurów, Thomas Holtz z University of Maryland w College Park (USA). "Mięso nie walczy o życie i łatwiej je zdobyć" - mówi badacz.

Holtz przyznaje, że zaintrygowało go, iż tarbozaur mógł odrywać zębami mięso, zamiast skruszyć również kość, by najeść się do syta.

Szczegóły odkrycia publikuje kwartalnik Instytutu Paleobiologii PAN, "Acta Palaentologica Polonica". ZAN

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Glikogen w mózgu ma związek z alzheimerem

  • 02.07.2025.  EPA/SALVATORE DI NOLFI

    Eksperci: upały sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera