Noblista Harold W. Kroto z wykładem na Politechnice Warszawskiej

Prof. Harold W. Kroto - laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1996 r. - 14 lipca wystąpi na Politechnice Warszawskiej z odczytem pt. <strong>&quot;Science, Society and Sustainability&quot;.</strong> Konwersatorium organizuje Centrum Studiów Zaawansowanych PW.

W czasie wykładu Kroto zwróci uwagę na potencjał Nauki, Inżynierii i Technologii (Science, Engeeneering, Technolog - SET) i opowie, jak ważne jest wykorzystywanie w edukacji szans, które daje SET - zapowiada Centrum.

Profesor Harry Kroto jest profesorem na Wydziale Chemii, Florida State University. Jego zainteresowania koncentrują się wokół chemii fullerenów, otrzymywania i badania własności materiałów nanostrukturalnych, w tym nanorurek. Za odkrycie struktury fullerenu w 1996 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

Jak informuje Centrum Studiów Zaawansowanych PW, na początku kariery naukowej Harold Kroto zajmował się badaniami własności wolnych rodników i oddziaływań molekularnych w fazie gazowej i ciekłej z zastosowaniem metod spektroskopowych. Następnie skierował swoje zainteresowania na tworzenie nowych molekuł z wielokrotnymi wiązaniami miedzy węglem a innymi pierwiastkami, w szczególności siarką, selenem i fosforem. Udowodnił możliwość istnienia takich związków.

Dalsze badania Kroto dotyczyły molekuł w postaci długołańcuchowych liniowych struktur węglowych, których istnienie stwierdzono w gwiazdach i przestrzeni międzygwiazdowej. Zajął się więc możliwością otrzymywania takich struktur w warunkach laboratoryjnych. Doprowadziło to m.in. do odkrycia struktury fullerenu, za które wraz z Robertem Curlem i Richardem Smally otrzymał w 1996 roku Nagrodę Nobla.

Konwersatorium rozpocznie się o godz. 15.15, w sali Senatu Gmachu Głównego PW. Po wykładzie odbędzie się spotkanie i dyskusja przy kawie.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: www.konwersatorium.pw.edu.pl

LT

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera