Rzymskie ruiny w Sofii otwarte dla zwiedzających

Zrekonstruowane przez archeologów pozostałości starożytnego rzymskiego miasta Ulpia Serdica z I wieku p.n.e. zostały udostępnione zwiedzającym w centrum Sofii, stolicy Bułgarii - donosi agencja AFP. <br /><br />

Prace wykopaliskowe na stanowisku - gdzie obecnie znajdują się odsłonięte pozostałości rzymskiego pałacu i łaźni, miejsce pochówku Rzymian oraz późniejszy kościół z XIII wieku - rozpoczęły się kilka lat temu w związku z rozbudową linii sofijskiego metra.

Jak poinformował Todor Czobanow, wiceminister kultury Bułgarii, w miejscu gdzie w centrum Sofii znajdują się starożytne rzymskie ruiny powstanie unikalne podziemne muzeum o łącznej powierzchni 1,9 hektara.

W pobliżu udostępnionego stanowiska znajdują się też fragmenty rzymskiej fortecy oraz przylegający do niej kościół z IV wieku, w pełni odsłonięte już przez archeologów.

W starożytności dzisiejsza Sofia była tracką osadą o nazwie Serdika, która została ponad 2000 lat temu podbita przez Rzymian. Rzymianie zbudowali w tym miejscu miasto, któremu nadali nazwę Ulpia Serdika i które z czasem rozrosło się do znacznych rozmiarów, stając się za czasów panowania cesarza Dioklecjana (284-305 r. n.e.) stolicą prowincji Dacja Śródziemnomorska, rozwijającą się aż do zniszczenia jej przez Hunów w 447 roku. JOT

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera