Gwiazda Betelgeuse eksploduje i stanie się supernową

Ozdoba gwiazdozbioru Orion - gwiazda Betelgeuse nieuchronnie eksploduje i stanie się supernową. Nie można jednak powiedzieć, kiedy to nastąpi - jutro, czy za milion lat. <br /><br />

Na razie w zachowaniu się gwiazdy nie obserwuje się żadnych oznak "przedśmiertelnego wrzenia". Jeśli jednak wybuch nastąpi, mieszkańcom Ziemi nic nie grozi - uważają naukowcy z Instytutu Astronomii Rosyjskiej Akademii Nauk (IARAN).

"Eksplozja Betelgeuse na pewno nastąpi" - stwierdził szef wydziału gwiazd niestacjonarnych i gwiezdnej spektroskopii IARAN prof. Nikołaj Czugaj. Nie możemy jednak z całą pewnością powiedzieć, kiedy się to wydarzy. Może nastąpić i jutro, i za milion lat. Nasza wiedza o ewolucji gwiazd nie jest jeszcze tak bogata, aby można było wysuwać tego rodzaju prognozy" - podkreślił.

W taki sposób naukowiec skomentował wiadomości podawane w ostatnich dniach w mediach. Według tych doniesień, już w najbliższym czasie wszyscy mieszkańcy Ziemi staną się świadkami gigantycznego kosmicznego kataklizmu - wybuchu Betelgeuse. Powołując się na astronomów obserwatorium Mauna Kea (Hawaje) autorzy tych wiadomości podają, że "w ciągu ostatnich 16 lat gwiazda straciła kulisty kształt i szybko spłaszcza się na biegunach". Mają to być wyraźne oznaki tego, że pozostały tylko tygodnie lub miesiące do przekształcenia się gwiazdy w supernową.

W związku z tym wyrażano obawy, że na Ziemię skieruje się strumień promieni gamma i innych cząstek kosmicznych. Możliwe jest zmniejszenie warstwy ozonowej, rozpoczną się silne burze magnetyczne, a wszyscy mieszkańcy Ziemi otrzymają dawkę zjonizowanego promieniowania.

Jednakże prof. Nikołaj Czugaj dementuje tego rodzaju informacje. "Specjalnie sięgnąłem do poważnych źródeł naukowych" - oświadczył. "Niczego nowego w sprawie Betelgeuse tam nie ma. Także astronom, który prowadzi obserwacje na Mauna Kea mówi, że niczego podobnego nie publikował" - dodał Czugaj. YY

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozbłyski magnetarów wytwarzają złoto

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Na Azorach odnaleziono ruiny jednej z najstarszych świątyń archipelagu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera