
<strong>Sylwetki wybitnych polskich naukowców, którzy dzięki odwadze w myśleniu i działaniu naukowym doprowadzili do przyspieszenia postępu naukowego i spektakularnych odkryć, przypomni Centrum Nauki Kopernik.</strong> Rozpoczynająca się 21 czerwca akcja ODWAGA MYŚLENIA jest częścią przygotowań do otwarcia Centrum.
Na kilkudziesięciu stołecznych słupach ogłoszeniowych pojawią się plakaty, a w instytucjach kulturalnych największych miast Polski także pocztówki prezentujące sylwetki tej szóstki. Materiały przygotowała artystyczna Grupa Twożywo - street-artowi twórcy plakatów, billboardów, filmów animowanych, ilustracji prasowych. W 2006 r. zdobyli Paszport Polityki w kategorii sztuki wizualne.
Jak tłumaczą przedstawiciele CNK, celem akcji jest pokazanie znaczenia odwagi myślenia i działania dla rozwoju nauki - np. śmiałych hipotez czy nowych metod badawczych, bez których nie byłyby możliwe wielkie naukowe odkrycia. ODWAGA MYŚLENIA nawiązuje też do idei Centrum, czyli promocji odwagi w odkrywaniu świata u przyszłych odwiedzających.
ODWAGA MYŚLENIA to pierwsze z działań promocyjnych związanych z otwarciem Centrum Nauki Kopernik i znajdujących się w nim wystaw.
Zadaniem Centrum jako nowoczesnej instytucji naukowo-kulturalnej jest m.in. promocja samodzielnego myślenia i odwagi w odkrywaniu świata. Projekt Centrum oraz poszczególne wystawy zostały zaprojektowane tak, aby każdy ze zwiedzających mógł samodzielnie odkrywać prawa nauki i doświadczać spektakularnych odkryć.
***
Jak przypomina CNK:
Bronisław Malinowski to etnograf, antropolog, badacz terenowy. Jako jeden z pierwszych odważył się zakwestionować wyższość zachodniej cywilizacji nad społecznościami "dzikich". Te ostanie - jak dowodził - również są zorganizowane, mają swoje normy i prawa. Jego zdaniem każdy badacz musi "uchwycić tubylczy punkt widzenia, stosunek krajowców do życia i zrozumieć ich pogląd na świat".
Michał Sędziwój - alchemik, medyk, dyplomata. Jeden z pionierów nowożytnej chemii. Głosił odważną jak na swoje czasy zasadę: "doświadczenie jest jedynym nauczycielem prawdy", która stanowi fundament współczesnej nauki. Prawdopodobnie przeczuwał istnienie tlenu, jako ukrytego w powietrzu "pokarmu życia". Jego dzieła tłumaczono na wiele języków - mieli je w swoich bibliotekach zarówno odkrywca prawa ciążenia Izaak Newton, jak i odkrywca tlenu Antoine Lavoisier.
Marian Smoluchowski - fizyk, taternik, alpinista. Odważny odkrywca wielu nowych dróg - w alpinizmie, narciarstwie oraz fizyce. Jeden z najwybitniejszych polskich uczonych w historii, który przyczynił się do triumfu teorii atomistycznej. Wykazał, niezależnie od Alberta Einsteina, że to podstawowe cegiełki materii - atomy i molekuły - wywołują tzw. ruchy Browna, a także są przyczyną niebieskiej barwy nieba.
Jan Śniadecki to matematyk i astronom. Krakowski profesor matematyki i astronomii, o którym mówiono, że jest "arcykapłanem umiejętności na całą Polskę i Litwę". Miał odwagę tworzenia własnym i wyjątkowych w skali świata nazw matematycznych - zawdzięczamy mu m.in. tak piękne terminy, jak graniastosłup i ostrosłup, albo całka. W rok po braciach Mongolfier skonstruował pierwszy polski balon.
Stanisław Ulam - fizyk matematyczny, matematyk. Jeden z filarów słynnej polskiej szkoły matematycznej w przedwojennym Lwowie. Światowy pionier i odważny promotor metod numerycznych - czyli "matematycznych eksperymentów", które wykorzystywały moce obliczeniowe pierwszych komputerów. Pod koniec życia mówił, że najbardziej dumny jest ze swego pomysłu napędu nuklearnego dla statków kosmicznych.
Florian Znaniecki - socjolog, badacz społeczny.Za młodu służył we francuskiej Legii Honorowej, zarabiał jako robotnik w Paryżu, a także wędrował z trupą aktorską. Będąc już uznanym badaczem w USA, miał odwagę wrócić do Polski, która właśnie odzyskała niepodległość, żeby zainicjować tu pierwsze studia socjologiczne. Jego metody- m.in. korzystanie z subiektywnych autobiografii - do dziś są jednym z kluczowych narzędzi socjologii. LT
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.