Prof. Ryszard Handke rektorem Akademii Sztuki w Szczecinie

<strong>Profesor Ryszard Handke został wybrany na stanowisko rektora Akademii Sztuki w Szczecinie.</strong> 16 czerwca na to stanowisko powołał go minister kultury Bogdan Zdrojewski. Nowy rektor zacznie pełnić swe obowiązki od 1 września 2010 r. <br />

Akademia Sztuki w Szczecinie to nowa uczelnia artystyczna na mapie Polski. Powstała (na podstawie ustawy z dnia 29 kwietnia 2010 r.) z połączenia szczecińskiej filii Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Katedry Edukacji Artystycznej Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Jak informują przedstawiciele Centrum Informacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podstawowym kierunkiem działalności Akademii będzie kształcenie oraz prowadzenie badań naukowych w zakresie sztuk muzycznych, plastycznych, teatralnych i mieszczących się w nich dyscyplin artystycznych oraz w zakresie nauk humanistycznych.

Nowo wybrany rektor - prof. zw. Ryszard Handke - jest absolwentem klasy dyrygentury profesora Stefana Stuligrosza Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od 1986 roku pracuje w szczecińskiej filii Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie ostatnio pełnił funkcję kierownika Katedry Dyrygentury Chóralnej na Wydziale Edukacji Muzycznej.

Handke jest także członkiem Rady Artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej im. W. Lutosławskiego, Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Szczecinie. Wchodzi w skład Prezydenckiej Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Szczecina oraz na stałe współpracuje z Ministerstwem Edukacji Narodowej w zakresie chóralistyki dzieci i młodzieży.

Rekrutacja do nowej uczelni już trwa. Prowadzą ją na razie obie macierzyste szkoły wyższe – poznańska i szczecińska. Egzaminy zaplanowano na 21-22 czerwca. Pierwsi studenci zasiądą w ławach Akademii już w październiku.

PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    MNiSW: jeśli doniesienia medialne się potwierdzą, będą konsekwencje dla rektora uczelni w Siedlcach

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Teatr Śląski włącza krakowskich studentów w działalność artystyczną

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera