Historia i kultura

Wystawa szwedzkich zbiorów Biblioteki Gdańskiej PAN

<strong>W <a href="http://www.bgpan.gda.pl/">Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk </a>otwarto 15 czerwca wystawę prezentującą część jej zbiorów dotyczących Szwecji.</strong> Na ekspozycji zobaczyć można książki, mapy oraz dzieła plastyczne.  <br /><br />

Jak poinformowała Grażyna Pobłocka-Hofman z konsulatu szwedzkiego w Gdańsku, na wystawie zatytułowanej "Miscellanea (rozmaitości - PAP) szwedzkie", zgromadzono m.in. dzieła literatury szwedzkiej, głównie z XIX wieku oraz przełomu XIX i XX wieku, w wydaniach oryginalnych i przekładach na inne języki.

Wystawa prezentuje także malownicze widoki z końca XIX w. zamku Skokloster i Uppsali autorstwa Karla Johana Billmarka, szwedzkiego litografa działającego w Sztokholmie i Paryżu. Zwiedzający zobaczą również litografie ukazujące zabudowę Sztokholmu z 1842 roku.

Na wystawie znalazła się też "Alegoria Królestwa Szwecji pośród personifikacji cnót", miedzioryt Georga Christopha Eimmarta z 1674 roku według obrazu Davida Klockera Ehranstrahla.

Cenne eksponaty na wystawie to także mapy Szwecji, w tym pierwszy szwedzki atlas Morza Bałtyckiego wykonany przez szwedzkiego geodetę Petera Gedda z 1695 roku. Egzemplarz, będący w posiadaniu Biblioteki Gdańskiej PAN zawiera odręczną dedykację autora dla miasta.

Wystawa w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk potrwa do 2 lipca. ROP

PAP - Nauka w Polsce

hes/ jra/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera