Naukowcy poinformowali o odkryciu w jaskini w Rumunii najstarszych malowideł naskalnych, pochodzących nawet sprzed około 35 tysięcy lat - donosi serwis internetowy PhysOrg.com. <br /><br />
Odkryte na ścianach jaskini malowidła, wykonane czarnym barwnikiem, przedstawiają rozmaite zwierzęta, w tym kształty bizona, konia, niedźwiedzich łbów oraz nosorożca.
Jak poinformował Jean Clottes, ekspert w dziedzinie prehistorycznej sztuki naskalnej współpracujący z UNESCO - zaproszony przez Rumuńską Federację Speleologiczną do oceny znaleziska - po raz pierwszy w Europie Środkowej odkryte zostały autentyczne, bardzo stare malowidła naskalne.
Zdaniem ekspertów, malowidła pochodzą z okresu kultury graweckiej lub kultury oryniackiej, czyli sprzed około 23-35 tysięcy lat temu.
Znalezisko zostało zbadane przez francusko-rumuński zespół, złożony z archeologów, paleontologów, speleologów oraz dwóch ekspertów sztuki prehistorycznej.
Ustalenie dokładnego wieku znaleziska będzie jeszcze wymagało przeprowadzenia jego datowania metodą węgla aktywnego. JOT
PAP - Nauka w Polsce
yy/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.