Naukowcy: Człowiek wyprostował się dla ochłody

Naukowcy z uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore rozwiązali zagadkę Homo erectusa (człowieka wyprostowanego) - donosi &quot;Daily Mail&quot;. Ich zdaniem człowiek wyprostował się i zaczął poruszać na dwóch nogach, ponieważ na czterech było mu za gorąco. Był też owłosiony, co dodatkowo trzymało ciepło. <br /><br />

Chodząc na dwóch nogach protoplaści Homo sapiens nie tylko byli mniej wystawieni na ciepło wydzielane przez nagrzaną ziemię, ale co więcej mniej nagrzewani przez promienie słoneczne.

Za kolebkę ewolucji człowieka uchodzi basen Turkana na terenie współczesnej Kenii, gdzie przed milionami lat było o wiele goręcej niż obecnie. Tam właśnie naukowcy prowadzili badania, starając się ustalić o ile wyższa była średnia temperatur przed 4 milionami lat, kiedy Homo erectus stawiał pierwsze kroki.

Na podstawie analiz izotopu węgla w ziemi ocenili, że średnia temperatur wahała się od 30 do 35 stopni Celsjusza.

Ta teoria zwana termiczną trafia do przekonania prof. Steve'owi Jonesowi z londyńskiej uczelni University College: "Obiekt pionowy wchłania znacznie mniej energii słonecznej niż poziomy. Dlatego kładziemy się by się opalić, lub ogrzać w ogniu. Niewykluczone, że stanęliśmy na dwóch nogach i straciliśmy owłosienie dlatego, że chcieliśmy się ochłodzić" - uważa naukowiec. ASW

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Fot. Adobe Stock

    W trzecią rocznicę pracy, Webb zbadał Mgławicę Kocia Łapa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera