Etnologia UW po 75 latach

<strong>Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW zaprasza na wystawę „Etnologia na UW po 75 latach”. </strong>Ekspozycję można zwiedzać w Pałacu Kazimierzowskim na terenie Kampusu Uniwersytetu Warszawskiego w dniach 7 – 12 czerwca 2010 r.

„Wystawa, składa się z trzech przestrzeni, prezentujących różne aspekty etnologii jako nauki. „Gabinet” prezentuje założycieli warszawskiej etnologii, obecnych profesorów i doktorów  habilitowanych oraz wybrane badania najmłodszego pokolenia doktorów” - informuje Marta Godlewska – Goska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. W drugiej  przestrzeni określonej mianem „Wykład” wyświetlany będzie film „Antropologia dziś: Kilka obszarów nie/oczywistości”. Film zrealizowali specjalnie na wystawę dr Sławomir Sikora i mgr Mateusz Braun. Jak opowiada Marta Godlewska – Goska, łączy on klasyczne filmy etnograficzne z wypowiedziami pracowników i doktorantów IEiAK, których badania - dotyczące między innymi problematyki gender, wizualności czy percepcji sztuki- nie są stereotypowo kojarzone z obszarem zainteresowań etnologii. W „Terenie” zaprezentowane zostaną slajdy pod tytułem „Etnografia to sztuka opisu”. Przedstawione będą tu niuanse metody badań etnologów. Na wystawie prezentowane są również  rzeźby, obrazy i drzeworyty użyczone przez Wojtka Marchlewskiego.

Obchodom 75. rocznicy obecności etnologii na Uniwersytecie Warszawskim towarzyszy także wystawa „…a gdzie jest człowiek?” w Państwowym Muzeum Etnograficznym oraz konferencja naukowa poświęcona antropologii sąsiedztwa.  Zaplanowano również  wydarzenia o międzynarodowym charakterze.  Będzie to 4. Szkoła Letnia Antropologii „Rethinking Anthropological Engagement in Central-Eastern Europe”. Jej  warsztaty i wykłady są poświęcone temu, w jaki sposób antropolodzy i etnolodzy mogą odgrywać bardziej aktywną rolę w społeczeństwie i wykorzystywać wiedzę antropologiczną, aby wpływać na otaczający ich świat i lepiej go zrozumieć. Drugie wydarzenie to wizyta studyjna studentów z Uniwersytetu Pedagogicznego w Winnicy (Ukraina).

Początki Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej sięgają 1935 r. Wówczas na Uniwersytecie Warszawskim powstała Katedra Etnografii, kierowana przez prof. Cezarię Baudouin de Courtenay Ehrenkreutz Jędrzejewiczową. W tym samym czasie rozpoczęła działalność Katedra Etnologii i Etnografii, kierowana przez prof. Stanisława Poniatowskiego. Dziś Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW to jeden z największych ośrodków w Polsce, kształcący studentów etnologii i antropologii kulturowej na poziomach studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Oferta zajęć prowadzonych w Instytucie  łączy zarówno przedmioty ukazujące specyfikę antropologii jak i poświęcone antropologii wizualnej, politycznej, ekonomicznej,medycznej, migracjom, nacjonalizmom czy tematyce gender.

Patronat nad obchodami objęła rektor UW prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska - Macukow.

Więcej informacji na stronie www.etnologia.edu.pl       ESZ

PAP – Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: hałas szkodzi zdrowiu, dlatego konieczna jest zmiana norm hałasu w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Starzejemy się - mediana wieku w Polsce zwiększyła się do prawie 43 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera