W Rzymie otwarto MAXXI - Muzeum Sztuki XXI wieku

Po 10 latach budowy w Rzymie otwarte zostało słynne MAXXI - Narodowe Muzeum Sztuki XXI wieku, jeden z najnowocześniejszych gmachów na świecie zaskakujący architektoniczną brawurą. Zaprojektowała go znana architekt Zaha Hadid.

Od 30 maja muzeum przy via Guido Reni jest otwarte dla zwiedzających. Już dzień wcześniej weszło do niego 15 tysięcy osób, które wcześniej zarezerwowały miejsca.

MAXXI to akronim pełnej nazwy w jej angielskim brzmieniu: Museum of the Arts of XXI Century.

Pierwszy projekt muzeum powstał w 1998 roku. Kilka następnych lat pochłonęły dyskusje na temat sensu jego wznoszenia oraz konieczność zmiany planów budowy, zmniejszenia gmachu z powodu kłopotów z funduszami i umocnienia fundamentów w związku z tym, że Rzym leży na terenie sejsmicznym.

Ostatecznie sam gmach wzniesiony nakładem 150 milionów euro został ukończony w listopadzie zeszłego roku i wtedy po raz pierwszy można było go obejrzeć, zanim urządzono w nim muzeum. Już wtedy wywołał ogromne emocje ze względu na swą absolutną, jak się podkreśla, oryginalność.

Spektakularna organizacja przestrzeni, jaką zaproponowała wybitna brytyjska architekt pochodząca z Iraku, robi wielkie wrażenie: to połączenie prostych betonowych ścian i wielopoziomowych konstrukcji wijących się niczym nitki autostrady. Futurystyczny kompleks architektoniczny zachwyca jako jedyne w swym rodzaju miejsce w Rzymie - takie entuzjastyczne opinie dominują na łamach włoskiej prasy.

W interdyscyplinarnym centrum sztuki znajdą się oprócz sal wystawowych także biblioteka, wielki ośrodek multimedialny, księgarnia.

Podczas tegorocznego sezonu wakacyjnego MAXXI będzie z całą pewnością jednym z najczęściej odwiedzanych punktów na kulturalnej mapie Wiecznego Miasta.

Bilet wstępu kosztuje 11 euro.SW

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wczesne galaktyki mogą wnosić wkład do promieniowania tła

  • Adobe Stock

    Szczepionka przeciwko półpaścowi może zapobiegać problemom z sercem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera