Grobowiec sprzed ponad 2500 lat odkryto w Meksyku

Archeolodzy odkryli w południowym Meksyku kamienny grobowiec sprzed 2700 lat umieszczony w podstawie pramidy. Może to być najstarszy znany pochówek tego typu w Mezoameryce - informuje serwis internetowy Guardian UK.

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Chiapa de Corzo, w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie, w stanie Chiapas, w południowej części Meksyku.


Jak poinformował archeolog Emiliano Gallaga, grobowiec został umieszczony w podstawie piramidy. Zawiera szczątki około 50-letniego mężczyzny, który został pochowany wraz naszyjnikami z jadeitu, artefaktami z pirytu i obsydianu oraz ceramicznymi naczyniami.

Zdaniem badaczy, grobowiec pochodzi z okresu 700-500 r. p.n.e.i może być jednym z najstarszych przykładów wykorzystania piramidy jako miejsca pochówku, nie tylko jako miejsca kultu czy świątyni.

Znalezisko jest około 1000 lat starsze od dotychczas znanego grobowca w piramidzie, na stanowisku archeologicznym Palenque w stanie Chiapas, zawierającego szczątki Pakala Wielkiego, władcy Majów, który zmarł w 683 r. n.e.

Na stanowisku Chiapa de Corzo pierwsze odkryte ślady osadnictwa pochodzą z ok. 1200 r. p.n.e., a w okresie 700 r. p.n.e. - 200 r. n.e. rozwijał się tu ośrodek indiańskiej cywilizacji Zoque, zdominowanej następnie przez Majów. Pierwsze wyroby ceramiczne w stylu Majów pojawiły się na stanowisku w około 100 r. p.n.e.

Archeolodzy odkryli kamienny grobowiec podczas badań wewnętrznej struktury piramidy. Komora grobowa o wymiarach 4 metry długości i 3 metry szerokości znajdowała się w odległości około 6 metrów od szczytu piramidy.

Odnalezione w grobowcu szczątki należą prawdopodobnie do wysokiego rangą kapłana lub władcy miasta. Obok jego ciała naukowcy odnaleźli równo ułożone ciało 1-rocznego dziecka, w grobowcu znajdują się także szczątki 20-letniego mężczyzny - prawdopodobnie złożonego w ofierze - którego ciało zostało wrzucone do komory grobowej.

Archeolodzy odkryli też w pobliżu drugi grobowiec, zawierający szczątki kobiety - w wieku także około 50 lat - oraz zdobione artefakty, podobne do tych z pierwszego grobowca.

Niektóre z odnalezionych w grobowcu 15 ceramicznych naczyń noszą ślady wpływu kultury Olmeków, którzy uważani są za twórców pierwszej cywilizacji Mezoameryki, która rozwinęła się nad Zatoką Meksykańską w okresie 1600-900 r. p.n.e i trwała do ok. 400 r. p.n.e. JOT

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Fot. Adobe Stock

    W trzecią rocznicę pracy, Webb zbadał Mgławicę Kocia Łapa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera