"Pod wspólnym niebem - Narody dawnej Rzeczypospolitej"

<strong>&quot;Pod wspólnym niebem - Narody dawnej Rzeczypospolitej&quot; </strong>- publikację opisująca narody dawnej Rzeczypospolitej, ich liczebność, rozmieszczenie geograficzne, strukturę społeczną, wkład w życie polityczne i kulturę szlacheckiej Rzeczypospolitej - zaprezentowały podczas Warszawskich Targów Książki Muzeum Historii Polski i wydawnictwo Bellona.

Rzeczpospolita Obojga Narodów, państwo bez stosów, to określenia często używane w stosunku do przedrozbiorowej Rzeczypospolitej. Mówiąc i pisząc na jej temat, podkreśla się tolerancję religijną, ewenement na skalę europejską w stuleciach XVI i XVII. Kolejne skojarzenie prowadzi ku wieloetnicznemu charakterowi państwa, w którym zamieszkiwało znacznie więcej narodowości niż tylko Polacy i Litwini, do których odnosi się określenie "Obojga".

Na publikację, pod redakcją Michała Kopczyńskiego i Wojciecha Tygielskiego, składa się czternaście popularnonaukowych esejów poświęconych różnym narodowościom zamieszkującym terytorium Rzeczypospolitej szlacheckiej. Zebrane w książce teksty przybliżają ich liczebność, rozmieszczenie geograficzne, strukturę społeczną, wkład w życie polityczne i kulturę szlacheckiej Rzeczypospolitej.

Scharakteryzowano zarówno grupy etniczne obecne na tych ziemiach od czasów pradawnych (Litwini, Rusini), jak i przybyszy, którzy pojawili w państwie polsko-litewskim w średniowieczu i w stuleciach XVI-XVIII (Niemcy, Żydzi, Ormianie, Tatarzy, Karaimi, Cyganie, ale także Włosi, Szkoci, Mennonici).

PAP - Nauka w Polsce

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera