Alkohol w ciąży może prowadzić do ostrej białaczki szpikowej u dziecka

Picie alkoholu w ciąży zwiększa ryzyko stosunkowo rzadkiej nowotworowej choroby dziecięcej - ostrej białaczki szpikowej - ostrzegają naukowcy z Francji na łamach pisma " Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention".

Według statystyk w Stanach Zjednoczonych każdego roku diagnozuje się około 700 nowych przypadków zachorowań na ostrą białaczkę szpikową (w skrócie AML - z ang. acute myeloid leukemia), na świecie AML stanowi 15-20% ostrych białaczek u dzieci.

Doktor Paule Latino-Martel wraz z zespołem z Research Center for Human Nutrition we Francji przeanalizował dane z 21 prac na temat związku picia alkoholu w ciąży i zachorowań na białaczki u dzieci. Okazało się, że picie w ciąży zwiększa ryzyko zachorowania na AML przez dzieci w wieku od 0 do 4 lat aż o 56 procent.

Nie stwierdzono związku picia alkoholu przez ciężarne z zachorowaniami na ostrą białaczkę limfoblastyczną u dzieci.

Jak podsumowuje główny autor badań "Pomimo ciągłych ostrzeżeń na temat szkodliwości picia w ciąży, wiele przyszłych mam sięga po alkohol. Według statystyk w USA pije 12 proc. ciężarnych, w Szwecji 30 proc., we Francji 52 proc., w Australii 59 proc. i aż 60 proc. w Rosji". KDO

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera