Otyłość, która zwiększa ryzyko cukrzycy i chorób układu krążenia, ma związek także z innym problemem zdrowotnym, ale tym razem dotyczy on tylko mężczyzn. Badania wykazały bowiem, że otyli panowie mają wyraźnie niższy poziom testosteronu - czytamy w piśmie "Diabetes Care".
Poziom testosteronu spadł poniżej normy u 40 proc. otyłych uczestników i u 50 proc. otyłych mężczyzn chorych na cukrzycę. Naukowcy podkreślają, że zarówno cukrzyca, jak i otyłość mogą niezależnie wpływać na poziom testosteronu, a ryzyko jest odpowiednio większe, jeśli oba te problemy występują jednocześnie.
"Wpływ cukrzycy na obniżenie poziomu testosteronu można porównać do zwiększenia się masy ciała o około 9 kilogramów" - wyjaśnia autor badań dr Sandeep Dhindsa. "W obliczu faktu, że niemal jedna trzecia mieszkańców USA ma problemy z otyłością, nasze obserwacje mają ważne implikacje patofizjologiczne, kliniczne i epidemiologiczne, a także znaczenie dla zdrowia publicznego".
Raport dotyczący obniżonego poziomu testosteronu u mężczyzn mających cukrzycę typu 2 dr Dhindsa opublikował już w 2004 roku. Związek ten potwierdziło wiele późniejszych badań.
"Amerykańskie Towarzystwo Endokrynologiczne zaleca obecnie, aby każdy mężczyzna chory na cukrzycę typu 2 miał badany poziom testosteronu. Nasze nowe badania dowodzą, że podobnej analizie powinni być poddawani także mężczyźni otyli, którzy nie mają cukrzycy" - mówi badacz.KOC
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.