Kalifornia: 15 tys. miejsc potencjalnych trzęsień ziemi

Piętnaście tysięcy miejsc potencjalnego wystąpienia trzesień ziemi zawierają nowe mapy Kalifornii.

W ostatnich 16 latach w stanie Kalifornia wykryto przeszło 50 dodatkowych miejsc potencjalnego wystąpienia trzęsień ziemi. Łączna liczba pęknięć geologicznych sięga 15 tysięcy. Świadczą o tym dwie nowe mapy - tektoniczna i geologicznych - pęknięć Kalifornii, zaprezentowane przez stanową Służbę Geologiczną.

Mapy są bardziej szczegółowe i zawierają dodatkowe informacje w porównaniu ze swymi poprzedniczkami. Prócz tego, wydano ich interaktywne wersje elektroniczne, które są stale odnawiane.

Nowe mapy umożliwią zwiększenie gotowości stanowych służb ratowniczych na wypadek zaistnienia sytuacji nadzwyczajnych w następstwie trzęsień ziemi, a także prowadzenie budownictwa w sposób bardziej przemyślany.

Jak podkreślił czołowy specjalista Służby Geologicznej John Parish, mapy zapewniają jasne i dokładne wyobrażenie o tym, gdzie bezpieczniej jest wznosić domy mieszkalne, szpitale i szkoły, w jakich rejonach w budownictwie konieczne jest stosowanie wytrzymalszych materiałów. "Takie mapy wykorzystuje się też przy opracowywaniu wielu innych map, w tym map tsunami czy osunięć ziemi" - dodał Parish.

Duże pęknięcia skorupy ziemskiej są wynikiem ruchów płyt tektonicznych na ich stykach. W strefach aktywnych pęknięć często dochodzi do trzęsień ziemi.

Parish uspapakajał zarazemmieszkańców Kalifornii, by nie wpadali w panikę z powodu pojawienia się nowych pęknięć geologicznych. "Większość z nich ma małe rozmiary i nie powinny spowodować silnych wstrząsów podziemnych" - zaznaczył Parish. YY

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.03.2025  EPA/CJ GUNTHER

    USA/ Harvard pozwał administrację Trumpa za zakaz przyjmowania zagranicznych studentów

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu zagrażają tysiącom gatunków zwierząt

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera