Śluz, wypełniajacy wnętrze pospolitego kaktusa - opuncji figowej - skutecznie usuwa zanieczyszczenia i bakterie z brudnej wody - informuje "New Scientist".
Norma Alcantar z University of South Florida w Tampa postanowiła przyjrzeć się metodzie pochodzącej z XIX- wiecznego Meksyku. Meksykanie używali roślinnego śluzu, wykorzystywanego do przechowywania wody przez rosnący w wielu ciepłych krajach kaktus - opuncję figową (Opuntia ficus-indica). Kaktus ten daje smaczne, choć kolczaste owoce, podobne do fig.
Gdy śluz mieszano z wodą zanieczyszczoną osadem lub bakteriami Bacillus cereus, zarówno cząstki zanieczyszczeń, jak i bakterie zlepiały się i opadały na dno. Skuteczność oczyszczania wody przez śluz sięgała 98 procent.
W praktyce wystarczyłoby ugotować kawałek kaktusa, aby uwolnić śluz, a następnie dodać wodę, wymagającą oczyszczenia. Ponieważ kaktus jest pospolity, tani i nie budzi zastrzeżeń tubylców, zdaniem Alcantar metoda powinna się przyjąć. PMW
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.