<strong>Wars i Sawa - dwa sokoły wędrowne, które zamieszkały na 45. piętrze warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki - doczekały się potomstwa</strong>. Pierwsze w tym roku pisklę wykluło się 20 kwietnia. To już dziewiętnasty dziki sokół wędrowny - od początku realizacji programu ochrony tego gatunku - który przyszedł na świat w Warszawie.
W ubiegłym roku Wars i Sawa także miały 4 jaja, a tylko jedno młode. Samiczka, w wyniku konkursu ogłoszonego wśród miłośników sokołów, otrzymała imię Skierka.
Warszawskie sokoły można oglądać na stronie internetowej: www.webcam.peregrinus.pl/warszawa.
Podgląd z gniazda po raz pierwszy udostępniono w internecie w 2009 roku. Towarzyszyło temu ogromne zainteresowanie, nie tylko warszawiaków. "Strona z podglądem zanotowała w ubiegłym roku ponad pół miliona wejść. Mniej więcej co siódme z nich pochodzi z zagranicy, zanotowaliśmy wejścia z ponad 80 krajów świata, ze wszystkich zamieszkałych kontynentów" - informują przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".
Sokół wędrowny to jeden z najrzadszych gatunków w Polsce. W Warszawie widywano je po II wojnie światowej, prawdopodobnie nawet tu gniazdowały. Na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku sokoły wyginęły prawie na całym świecie.
Czesław Sielicki, po założeniu hodowli sokołów we Włocławku, postanowił przeprowadzić reintrodukcję także w Warszawie. Proces przywracania sokołów stolicy prowadzono przy współpracy z Muzeum i Instytutem Zoologii Polskiej Akademii Nauk w 1996 i 1997. Dzięki temu w latach 90. w Warszawie zaczęto obserwować pojedyncze sokoły. Na Pałacu Kultury i Nauki po raz pierwszy zagnieździły się w 1998 r. EKR
PAP - Nauka w Polsce
agt/ kap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.