"Żydzi polscy. Historie niezwykłe"

Szkice biograficzne 200 postaci, które żyły i działały w XX wieku lub żyją i działają po dziś dzień można znaleźć w <strong>książce &quot;Żydzi polscy. Historie niezwykłe&quot;, pod redakcją Magdaleny Prokopowicz i Witolda Sienkiewicza.</strong> Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa DEMART.

Publikacja pokazuje twórczy wkład do polskiej i światowej cywilizacji Żydów polskich i Polaków pochodzenia żydowskiego. Szkice biograficzne dotyczą osób działających w różnych dziedzinach życia społecznego.

"Przy doborze postaci prezentowanych w publikacji przyjęliśmy dość szerokie kryterium. Uwzględniliśmy osoby, które urodziły się na ziemiach polskich i z polskością w jakiś sposób się identyfikowały lub - będąc obywatelami polskimi - identyfikowały się tylko z kulturą żydowską i miały świadomość przynależności jedynie do narodu żydowskiego. Interesowały nas także wybitne indywidualności całkowicie zasymilowane" - deklaruje Witold Sienkiewicz. Z tego względu nie zamieszczono np. sylwetki pochodzącego z Wilna Marka Antokolskiego, uważanego za rzeźbiarza rosyjskiego czy Andr, Citrona, którego rodzina wywodziła się z Żydów białostockich.

Autorzy przybliżają sylwetki polityków, finansistów i przemysłowców, uczonych, literatów, publicystów, dziennikarzy, artystów, sportowców, m.in. Kazimierza i Mariana Brandysów, Jana Brzechwy, Marka Edelmana, Jerzego Hoffmana, Jana Kiepury, Władysława Kopalińskiego, Janusza Korczaka, Hanny Kral, Stanisława Lema, Bolesława Leśmiana, Adama Michnika, Romana Polańskiego, Artura Rubinsteina, Antoniego Słonimskiego, Aliny Szapocznikow, Ireny Siewińskiej, Władysława Szpilmana, Józefa Światły, Juliana Tuwima, Leopolda Tyrmanda, Jerzego Urbana, Szewacha Weissa Ludwika Zamenhofa.

Nad szkicami biograficznymi pracował 19-osobowy zespół, głównie pracownicy naukowi Żydowskiego Instytutu Historycznego i Muzeum Historii Żydów Polskich. ESZ

PAP - Nauka w Polsce

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera