Już wkrótce cztery kolejne osoby powinny otrzymać przeszczep żywych komórek świńskiej trzustki, zabezpieczony przed odrzuceniem wyciągiem z wodorostów - informuje 'New Scientist".
Obecnie firma uzyskała zgodę odpowiednich władz na przeprowadzenie badań fazy II - w celu oceny skuteczności leczenia na niewielkiej grupie chorych.
Cukrzyca typu 1 rozwija się, gdy ulegają zniszczeniu komórki wytwarzających insulinę wysepek trzustki. Aby uniknąć zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi i związanych z tym niebezpiecznych powikłań, pacjenci musza przyjmować insulinę w postaci zastrzyków. Wszczepienie do brzucha pacjenta wytwarzających insulinę komórek wieprzowych może zastąpić zastrzyki - komórki reagują na stężenie glukozy znacznie bardziej elastycznie. Powłoka z alginianów przepuszcza zarówno glukozę, jak i insulinę, natomiast chroni komórki świni przed reakcją immunologiczną.
Wszczepianie świńskich komórek mogłoby potencjalnie pomóc dziesiątkom milionów ludzi. Aby zapobiec przeniesieniu chorób odzwierzęcych, do badań wykorzystuje się komórki pobrane od świń z Auckland Island, żyjących w izolacji od 200 lat. PMW
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.