Wulkan Elbrus, którego ostatnia erupcja nastąpiła około 50 roku naszej ery, stał się obecnie niewyczerpalnym alternatywnym źródłem energii. Do takiego wniosku doszli uczestnicy ogólnorosyjskiej konferencji naukowej na temat współczesnego wulkanizmu, która obradowała w Kabardino-Bałkarii.
Badania Elbruskiego Centrum Wulkanologicznego prowadzone były wspólnie z amerykańskim Uniwersytetem Stanforda. Na ich podstawie uzyskano unikalne dane, dotyczące budowy i geodynamiki Elbrusu. Opracowano dokładną mapę geologiczną wulkanu, zbadano i określono daty jego minionej aktywności.
Jest to niewyczerpalny potencjał energetyczny. Potrzebne są tylko tzw. pompy cieplne - zaznaczył profesor.
Wiele krajów prowadzi obecnie intensywne badania w tym mającym dużą przyszłość sektorze energetyki. Np. rząd Wielkiej Brytanii zaakceptował inicjatywę szeregu prywatnych firm w sprawie budowy serii podziemnych elektrowni geotermalnych, które będą wykorzystywać energię wulkanów. Planuje się, że pierwsza taka elektrownia zbudowana zostanie przed 2016 rokiem. YY
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.