Unikatową maszynę, imitującą zachowanie fal tsunami w naturalnym środowisku, zbudowano w laboratorium w hrabstwie Oxfordshire. Symulator tsunami ma pomóc w opracowaniu systemów ochrony przed tymi zjawiskami - podaje serwis "Science Daily".
Eksperymenty przeprowadzane na symulatorze pozwolą wprowadzić efektywniejsze drogi ewakuacji dla terenów najbardziej zagrożonych uderzeniem tsunami. Mają także pomóc poprawić konstrukcje budynków tak, by były w stanie wytrzymać napór wody.
Tsunami powstaje gdy trzęsienie ziemi, wybuch wulkanu podwodnego lub osunięcie się ziemi przemieści masy wody. Na pełnym morzu przejście fali tsunami, poruszającej się z prędkością do 900 km/h może być niezauważone, ponieważ długość tych fal dochodzi do kilkuset kilometrów, a wysokość nie przekracza kilkudziesięciu centymetrów. Woda spiętrza się dopiero w pobliżu brzegu i może osiągnąć wysokość kilkudziesięciu metrów, niszcząc nadbrzeżne miejscowości. Tsunami najczęściej występuje na Oceanie Spokojnym. KRF
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.