Cenne znaleziska sprzed około 3000 lat w północnych Indiach

Bogaty zbiór artefaktów, m.in. miedziane monety, pieczęcie i koraliki z terakoty, znaleźli archeolodzy w stanie Uttar Pradesh w północnych Indiach. Najstarsze przedmioty pochodzą sprzed 3000 lat.

O odkryciu informuje serwis internetowy Indian Express.

Naukowcy ze Stanowego Biura Archeologii Uttar Pradesh odponad dwóch lat prowadzą badania na stanowisku przy starożytnym kopcu Jajmau nad brzegiem Gangesu, na wschodnich obrzeżach Kanpuru, największego miasta stanu Uttar Pradesh.

Prace są związane z budową mostu, wymagającą zniwelowania części terenu zajmowanego przez kopiec.

Na stanowisku o powierzchni 1700 metrów kwadratowych archeolodzy odsłonili pozostałości starożytnego miasta, w tym ulice z rynsztokami, spichlerze, skupiska domów mieszkalnych oraz inne budowle z suszonych i palonych cegieł.

Wśród znalezisk znajdują się miedziane monety, pieczęcie, koraliki z terakoty, narzędzia i skorupy naczyń, kościane groty strzał, kamienie półszlachetne oraz szkliwione wyroby ceramiczne z różnych okresów.

Zdaniem ekspertów, większość artefaktów posiada cechy charakterystyczne dla okresu Dynastii Maurjów, panującej w latach 322-185 p.n.e. w królestwie Maghada - zajmującym północną część Półwyspu Indyjskiego w okresie ok. 1700-183 r. p.n.e.

Część znalezisk pochodzi z okresu królestwa Kuszanów w północno-zachodnich Indiach, które istniało w latach 130 r. p.n.e. - 185 r. n.e.

Według archeologów, najstarsze znaleziska na stanowisku pochodzą sprzed 3000 lat. Badacze mają nadzieję, że dalsze prace wykopaliskowe doprowadzą do odkrycia pozostałości cywilizacji, która istniała w tym miejscu 4000 lat temu.

Odkryte artefakty zostały przewiezione do laboratorium w Lucknow - stolicy stanu. Naukowcy chcą dokładnie ustalić ich wiek, wykorzystując metodę węgla aktywnego C-14. JOT

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Rząd zatwierdził program ratowania ginącego gatunku wilka iberyjskiego

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja przewiduje zachowania pieszych, zwiększając bezpieczeństwo na drodze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera