Wypatruj wiosny z miłośnikami ptaków

Jaskółka dymówka. Źródło: Wikipedia
Jaskółka dymówka. Źródło: Wikipedia

<strong>1 kwietnia rusza V edycja europejskiej akcji obserwacyjnej - Spring Alive!, w trakcie której sympatycy ptaków w 35 krajach rejestrują w europejskiej bazie danych Spring Alive swoje pierwsze tegoroczne obserwacje bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka i kukułki</strong>. W Polsce akcję prowadzi Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). W niedzielę, 11 kwietnia, w ogrodach zoologicznych w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Chorzowie i Toruniu odbędą się imprezy związane z przylotem do Polski pierwszych bocianów.

Spring Alive to ogólnoeuropejska kampania popularyzująca wśród dzieci zainteresowanie przyrodą i jej ochroną poprzez obserwowanie nadchodzącej wiosny. Jak poinformował PAP Marcin Kozłowski z OTOP, akcja internetowa skierowana jest głównie do dzieci w wieku 8-12 lat.

Uczestnicy rejestrują na stronie internetowej Spring Alive pierwszego zauważonego w danym sezonie przedstawiciela czterech gatunków ptaków migrujących: bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka i kukułki. Na podstawie tych danych powstają mapy, ukazujące intensywność przelotu "posłańców wiosny", co pozwala śledzić jak wiosna stopniowo rozkwita w całej Europie.

Im więcej osób opisze swoje pierwsze wiosenne spotkania z bocianami, jerzykami, jaskółkami i kukułkami, tym większą wartość zyskają gromadzone w ramach projektu dane. W ubiegłym roku Spring Alive zebrała 93 984 zgłoszeń z 35 krajów. Projekt jest doskonałą okazją dla rodzin, nauczycieli i uczniów oraz po prostu grup przyjaciół w całej Europie by korzystając z pierwszych cieplejszych dni, wyjść na spacer i cieszyć się nadchodzącą wiosną.

Jak podaje Anna Połotnicka z OTOP, na autorów najciekawszych obserwacji czekają nagrody w postaci znaczków z wizerunkami ptasich posłańców wiosny. Wyróżnione obserwacje będą zamieszczane na stronie Spring Alive oraz w magazynie "Ptaki" Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

***

OTOP jest krajową organizacją pozarządową o statusie pożytku publicznego zajmującą się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których żyją. Celem towarzystwa jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. OTOP zrzesza ponad 3 tysiące członków, a swoją pracą wspiera nas ponad 600 wolontariuszy. Jest polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków - BirdLife International zajmującej się ochroną dzikich gatunków ptaków, miejsc w których one żyją oraz bioróżnorodności. Birdlife International działa w ponad 100 krajach.

Imprezy plenerowe związane z wiosenną akcją odbędą się 11 kwietnia w godzinach 11.00 - 16.00 na terenie Ogrodu Zoologicznego w Warszawie (ul. Ratuszowa 1/3), Ogrodu Zoologicznego w Łodzi (ul. Konstantynowska 8/10), Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku Gdańsk-Oliwa (ul. Karwieńska 3), Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie ul. Ziętka 7 i Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu (ul. Bydgoska 7). KOL

PAP - Nauka w Polsce

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Naukowcy skontrolują obszary chronionego krajobrazu i napiszą nowe plany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera