
<strong>Najbogatszy i największy prywatny polski zbiór skamieniałości fanerozoicznych, składający się z ponad 40 tys. okazów, pochodzących niemal wyłącznie z obszaru Polski, nadal czeka na możliwość ekspozycji</strong>. Zabytkowy, 160-letni budynek, w którym planowane jest stworzenie Muzeum Historii Naturalnej, musi bowiem przejść gruntowny remont i przebudowę.
Kolekcja, która ma być prezentowana w przyszłym muzeum, powstawała przez ponad 20 lat. Jej inicjatorem był Adrian Kin - geologa, popularyzatora nauk przyrodniczych oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nauk o Ziemi „Phacops”. Naukowiec zbierał okazy dbając o ich dokładną dokumentację geologiczną – ich miejsce znalezienia i poziom stratygraficzny, dzięki czemu każdy z eksponatów może być wykorzystywany na potrzeby specjalistycznych analiz.
O niebagatelnej wartości kolekcji świadczą wykonane i przygotowywane na jej podstawie publikacje naukowe.
„Dotychczas poszczególne podkolekcje, wchodzące w skład zbioru, wykorzystano do przygotowania licznych prac magisterskich, doktorskich i habilitacyjnych, a także kilkunastu specjalistycznych, anglojęzycznych prac naukowych” – wyjaśnia Adrian Kin.
Niezwykle ciekawą część zbioru stanowią amonity z okresu jurajskiego i kredowego, pochodzące z centralnej i południowej Polski - w tym kolekcja z Jury Krakowsko-Wieluńskiej oraz Gór Świętokrzyskich, która zawiera dwa największe późnojurajskie amonity z obszaru Polski - Calliphylloceras disputabile oraz Ringsteadia (Vineta) jaekeli. Ciekawa jest także kolekcja amonitów kredowych, z największymi w Polsce okazami, należącymi do gatunków Lewesiceras ex gr. peramplum-mantelli i Pachydesmoceras cf. pachydiscoide, których średnica wynosi ponad 1 metr.
Ciekawostką w zbiorze Kina są tropy triasowych protoplastów dinozaurów i ich wczesnojurajskich potomków, pochodzące z południa Polski, oraz skrzemieniałe pnie drzew i kości olbrzymich wymarłych ssaków (m.in. mamuta i nosorożca włochatego) oraz gadów (np. żółwia), pochodzące z największej w Polsce kopalni węgla brunatnego należącej do PGE KWB Bełchatów.
Kolekcja zawiera również skamieniałości spoza granic naszego kraju. Ponad 1500 okazów pochodzi z Maroka, Rosji, Czech i Ameryki Północnej. Tą część kolekcji tworzą trylobity reprezentujące różne okresy ery paleozoicznej (kambr - karbon) i niewielka podkolekcja mezozoicznych amonitów oraz innych skamieniałości.
Jak podkreśla pomyslodawca utworzenia Muzeum Historii Naturalnej Adrian Kin, znaczna część zbiorów stanowi formy nowe i nieznane dla nauki. Dlatego właśnie zrodził się pomysł powołania muzeum paleontologicznego o szerokim profilu przyrodniczym wraz z ogólnopolskim centrum informacji geoturystycznej (OCIG), działającym przy tejże placówce.
„Jeżeli znajdą się sponsorzy lub odpowiednie środki ministerialne, o które się ubiegamy, to wewnątrz planowanego Muzeum Historii Naturalnej - obok sal ekspozycyjnych, preparatorni i magazynu zbiorów oraz biura OCIG, znaleźć się może również średnich rozmiarów sala konferencyjna i pokoje gościnne” – wyjaśnia Kin.
Współpracę oraz pomoc w zakresie realizacji projektu zadeklarowali m.in.: prof. Ryszard Marcinowski i prof. Ireneusz Walaszczyk z Wydziału Geologii UW, dr Elena Jagt-Yazykova - kierownik Pracowni Paleozoologii na Uniwersytecie Opolskim, prof. Michał Gruszczyński z Wydziału Biologii na Uniwersytecie Białostockim oraz Dyrektor Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie - prof. Grzegorz Racki.
PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.