Specjalny układ mikroprzepływowy umożliwia badania mające na celu poznanie "języka" bakterii. Prace te są kluczowe dla stworzenia nowoczesnych metod ograniczania liczebności drobnoustrojów - informuje "Lab on a Chip".
Prace badawcze nad chemicznym językiem bakterii są, choć prowadzone od lat 70. ubiegłego wieku, nadal w bardzo początkowej fazie.
Naukowcy z University of Maryland (USA) opracowali pierwsze mikroprzepływowe urządzenie, zbudowane w oparciu o nanotechnologiczne układy, które pozwolą na obserwację odpowiedzi komórki na pojawienie się sygnału informacyjnego (obecność sygnalizacyjnej cząsteczki wykorzystywanej przez bakterie w quorum sensing).
Mikrochip jest zbudowany z miniaturowej złotej elektrody, na powierzchni której naniesiono warstwę chitosanu. Następnie w procesie samoorganizacji naukowcy zbudowali na powierzchni chitosanu nanofabryki, czyli wieloczłonowe molekuły, które pozwalają na przekształcenie półproduktu cząsteczki sygnalizacyjnej w pełni funkcjonujący związek chemiczny, za pomocą którego porozumiewają się komórki. Na szczycie nanofabryk umieszczono przeciwciała specyficznie łączące się z bakteriami.
Użyte w eksperymentach bakterie należały do specjalnie wyhodowanego szczepu, który w obecności związków chemicznych używanych w quorum sensing zaczynał "świecić" światłem fluorescencyjnym.
Przeprowadzony eksperyment polegał na wprowadzaniu - poprzez układ mikrokanałów - nieaktywnych półproduktów czynników sygnalizacyjnych, przetwarzaniu ich przez nanofabryki w związki, na które reagują bakterie oraz obserwacji pojawienia się fluorescencji komórek, jako wizualizacji, że dotarł do nich sygnał chemiczny.
W pewnym sensie eksperyment można porównać do badania słuchu, kiedy lekarz obserwuje reakcję pacjenta na wypowiadane coraz ciszej słowa.
Jak przyznają naukowcy, opracowany układ mikroprzepływowy to pierwszy etap bardziej złożonych badań, które w konsekwencji mają zaowocować poznaniem "języka", jakim komunikują się drobnoustroje. Efektem tego może być stworzenie nowych metod walki z bakteriami, poprzez chemiczną dezinformację - czyli przekazanie wiadomości, że komórek jest za dużo i należy ograniczać wielkość kolonii. KLG
PAP - Nauka w polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.