Mamucia góra lodowa może zmienić cyrkulację oceanu

Góra lodowa wielkości Luksemburga, która oderwała się od lodowca Mertz może zakłócić bieg prądów oceanicznych, prowadząc do zmiany pogody na całym świecie. Zdaniem naukowców, mogą obniżyć się zimowe temperatury na Atlantyku Północnym - podaje agencja AFP.

Wpływ góry lodowej na klimat nie będzie zauważalny natychmiast, ale może być odczuwalny w ciągu następnych dziesięcioleci - uspokajają badacze. Dodają jednak, że olbrzymia masa lodu może też zagrozić koloniom pingwinów cesarskich.

Potężny blok lodu liczący 2 250 km kw oderwał się od jęzora lodowca Mertz i dryfuje ze Wschodniej Antarktyki w kierunku Oceanu Południowego. Około 400-metrowej grubości góra lodowa może ponad stukrotnie wypełnić zatokę Sydney.

"Lodowy jęzor oderwał się już od lodowca całkowicie. Kiedy się odrywał, zwisał jak wypadający ząb" - opisywał francuski glacjolog Benoit Legresy z Laboratory for Geophysics and Oceanographic Space Research w Tuluzie.

"W cieplejszych wodach jęzory lodowe stają się bardziej kruche" - dodał.

Blok o masie miliarda ton oderwał się od lodowca po zderzeniu ze starszą górą lodową o nazwie B-9B, która oderwała w 1987 r. od lodowca szelfowego Rossa. Góra dryfuje w pobliżu Antarktyki od ponad 20 lat.

W ocenie glacjologów, przyczyną odrywania się tak dużych bloków lodu są zarówno cykle naturalne, jak i zmiany klimatu wywołane działalnością człowieka. KRF

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera