Prozak dla psów

Domowe zwierzaki, które wpadają w depresję, będą mogły się z niej leczyć. Jak informuje Daily Mail, w Wielkiej Brytanii pojawi się w sprzedaży lek antydepresyjny - prozak dla psów.

Wystarczy podanie domowemu pupilowi jednej tabletki zwanej Reconcile dziennie, która smakuje jak wołowina, by pomóc w walce z psią chorobą natręctw, czy lękiem związanym z rozłąką. Tabletki są już sprzedawane w Stanach Zjednoczonych.

Do tej pory Prozak był lekiem stosowanym jedynie w ludzkiej odmianie choroby natręctw i depresji. Jego działanie polega na zwiększaniu poziomu serotoniny w mózgu, związku chemicznego, który odpowiada za wywoływanie poczucia szczęścia.

Badania nad psim lekiem objęły ponad 660 zwierząt w Europie i Stanach Zjednoczonych. Naukowcy zaobserwowali poprawę w zachowaniu zwierząt w ciągu 8 tygodni.

"Badania naszej firmy wskazują, że 10,7 mln. lub inaczej - ok. 17 proc. amerykańskich psów czuje lęk związany z rozłąką, będąc zbyt długo pozostawiane same w domu" - powiedział Steve Connell, szef Eli Lilly ds. obsługi klientów posiadających zwierzęta domowe. - Ponad 70 proc. psów przechodzących terapię wykazało poprawę zachowania w ciągu 8 tygodni.

Lęk przed rozłąką objawia się m.in. tym, że pies pozostawiony sam sobie gryzie wszystko, co jest w jego zasięgu, szczeka lub skamle, oddaje mocz lub kał, ślini się, drży, czy wymiotuje. Wszystkie te reakcje są wynikiem klinicznych zmian w mózgu psa i wcale nie oznaczają, że pies jest złym psem.

Zdaniem Clare Moyles, managera ds. ubezpieczeń dla zwierząt domowych z Sainsbury: "Ludzie prowadzą bardziej stresujące życie i niestety ma to przełożenie na zdrowie naszych domowych zwierzaków". MN

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera