Luksus mieszkania w ciszy, dostępny jest dla niewielu, zwłaszcza tych, mieszkających w bloku. Jak zniwelować hałas zza ściany? Być może zmienią to nowe dźwiękoodporne płytki z... lateksu.
Gdy fala dźwiękowa dociera do płytki, membrana i ciężarki rezonują z różnymi częstotliwościami. "Wewnętrzna część membrany wibruje w odwrotną stronę niż jej część zewnętrzna" - tłumaczy cytowany przez portal New Scientist Zhiyu Yang z Hong Kong University of Science and Technology, który opracował ten wynalazek. Oznacza to, że fale dźwiękowe znoszą się nawzajem, dzięki czemu dźwięk nie przedostaje się przez panel.
Ponieważ każda membrana - w zależności od wagi ciężarka - pochłania jedynie dźwięki o wąskiej częstotliwości, aby uzyskać efekt pełnej izolacji dźwiękowej, trzeba połączyć ze sobą pięć takich paneli. Będą wówczas ważyć mniej więcej tyle samo, co łazienkowe kafelki, choć będą od nich nieco grubsze, mierząc ok. 1,5 cm.
Jeśli panele takie, których koncepcję przedstawili uczeni na łamach czasopisma "Applied Physics Letters", weszłyby do produkcji mogłyby znaleźć zastosowanie w miejscach o szczególnie dokuczliwym poziomie hałasu, np. na lotniskach. Ale również wielu lokatorów bloków z pewnością byłoby zainteresowanych tym wynalazkiem. SAG
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.