Pszczoły ostrzegają się wzajemnie przed niebezpieczeństwem

Wracającym z łąki pszczołom zdarza się uderzać swoją główką siostry pozostające w ulu. W ten sposób ostrzegają je przed czyhającym na zewnątrz niebezpieczeństwem - informuje serwis "New scientist".

Do takich incydentów dochodzi, gdy pszczoły wracają z wyprawy na łąkę, w trakcie której miały styczność z czymś niepokojącym: pszczołą z innego, agresywnego gatunku albo zasadzką pająka przy ulubionej kępie kwiatów.

Po powrocie do ula świadome niebezpieczeństwa pszczoły ostrzegają inne zbieraczki, które dopiero szykują się do wylotu. Jeśli zastaną inne pszczoły w trakcie słynnego, pszczelego tańca (którego celem jest wskazanie drogi do miejsc obfitujących w nektar), brutalnie go przerywają, uderzając "z główki".

Znaczenie tego zachowania rozszyfrował James Nieh z University of California w San Diego i jego współpracownicy dzięki prostemu eksperymentowi. Najpierw wyśledzili oni miejsca na łące, w których owady najchętniej zbierają nektar. Później symulowali tam zagrożenia - np. kłuli pszczoły w odnóża (naśladując atak i ukąszenia pająka) albo rozpylali feromony, których woń oznacza dla pszczół alarm.

Badacze zaobserwowali, że po takiej nieudanej wyprawie zbieraczki wracały do ula i przerywały taniec innym członkiniom roju. Oprócz uderzania głową, doświadczona pszczoła wydobywała z siebie krótki, charakterystyczny odgłos. "Teraz wiemy, że ten gest niesie ze sobą komunikat: 'Nie wysyłaj innych w to miejsce! To niebezpieczne" - tłumaczy Nieh. ZAN

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera