Bliźnięta, Mars i Księżyc - razem

<strong>Podczas kilku najbliższych wieczorów ciekawą konfigurację na niebie stworzą Mars, Księżyc, Kastor i Pollux </strong>- poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Pod koniec stycznia Mars był w opozycji, zbliżając się do Ziemi na odległość 99 milionów kilometrów. Obecnie oddala się on od naszej planety i jego blask powoli słabnie. Wciąż jest jednak jasnym i bardzo łatwym do obserwacji obiektem, bo świeci z jasnością 0.7 wielości gwiazdowych. Co więcej, przeszedł na niebo wieczorne, przez co jego obserwacje są łatwiejsze.

W najbliższych dniach Mars włączy się w "niebieski taniec" z innymi obiektami na sferze niebieskiej. Już teraz świeci blisko dwóch najjaśniejszych gwiazd z konstelacji Bliźniąt - Kastora i Polluxa. W dniach 24-26 lutego, do układu tego dołączy jeszcze Księżyc, zbliżający się do pełni.

Każdego wieczora około godziny 20-21, w wyżej wspomnianych dniach, wszystkie opisane ciała będzie można dojrzeć wysoko, bo około 60 stopni, nad południowym horyzontem. Wszystkie obiekty są doskonale widoczne gołym okiem, ale do obserwowania szczegółów powierzchni Marsa i Księżyca warto użyć teleskopu dającego powiększenia od 100 do 300 razy. AOL


PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W ramach misji IGNIS naukowcy przetestują urządzenie do sterowania komputerem za pomocą mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Wystartowała europejska misja satelitarna BIOMASS; w zespole inżynierskim Polacy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera