Ostatnie odkrycia ekspedycji archeologicznych na stanowiskach w Damaszku i okolicach świadczą o głębokich korzeniach i różnorodności cywilizacji, rozwijających się na obszarze dzisiejszej stolicy Syrii - donosi serwis internetowy Global Arab Network.
Wśród najnowszych znalezisk w Damaszku znajdują się 4 komory grobowe, pochodzące z czasów rzymskich, zawierające wyroby z ceramiki i szkła. Jeden z rzymskich grobowców został odkryty na terenie jednego ze szpitali podczas prac ziemnych przy budowie fundamentów szpitalnego magazynu.
W pobliżu Meczetu Umajjadów, wzniesionego w latach 706-715 w miejscu dawnych świątyń Hadada i Jowisza oraz katedry pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, archeolodzy odkryli wbudowane w mury rzymskie kolumny z naniesionymi na nich greckimi inskrypcjami, pochodzące z ok. 150 r. n.e.
Na stanowisku Tal al-Samaka podczas badania stanu murów miejskich, okalających starą część miasta, naukowcy odsłonili fragment ich fundamentów z czasów islamskich oraz skorupy naczyń z czasów rzymskich i islamskich.
W raporcie poinformowano również o zakończeniu badań stanu murów Starego Miasta w Damaszku i przygotowaniach do odremontowania niektórych odcinków murów z udziałem ekspertów z Włoch.
Natomiast na stanowisku Tal al-Bahariya w pobliżu Damaszku na wschód od miasta zespół syryjskich archeologów odkrył starożytne obiekty, pochodzące z VI, V i IV tysiąclecia p.n.e.
Damaszek jest prawdopodobnie najstarszym nieprzerwanie zamieszkanym miastem na świecie, w którym pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z III tysiąclecia p.n.e., a pierwsze ślady obecności człowieka w tym miejscu pochodzą z VIII tysiąclecia p.n.e. JOT
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.