Najnowsze badania satelitarne umożliwiły naukowcom oszacowanie tempa topnienia lodowców Alaski. Specjaliści udowodnili, że w latach 1962 - 2006 woda polodowcowa przyczyniła się do podniesienia poziomu morza o 0,12 milimetrów rocznie. Wcześniej szacowano, że skala ta wynosiła 0,17 milimetrów na rok.
W przeciwieństwie do nieznacznej wielkości, lodowce górskie odgrywają znaczącą rolę w procesie podnoszenia się poziomu mórz, a dzieje się tak dlatego, że szybko topnieją.
Spośród wszystkich górskich lodowców na świecie, te na Alasce topnieją najszybciej. Łącznie zajmują one 90 000 km kw.
Naukowcy zwracają uwagę, że od połowy lat dziewięćdziesiątych nastąpiło przyspieszenie topnienia (czasem ponad 10 m na rok), jak np. na lodowcu Columbia). Lodowiec Columbia znajduje się na południowym wybrzeżu Zatoki Księcia Williama w stanie Alaska, USA. Jest jednym z najszybciej poruszających się lodowców na świecie. Koniec lodowca ma około 2 km szerokości i 550 metrów grubości. Z tego około 70 metrów wystaje nad poziom morza. W 2006 r. całkowita powierzchnia lodowca wynosiła ok. 1000 km kw. przy około 51 km długości
W styczniu naukowcy z ONZ-owskiego panelu ds. zmian klimatycznych przyznali się do błędnych szacunków co do tempa topnienia lodowców w Himalajach. Nie ma jednak jeszcze korekty błędu. W grudniu ubiegłego roku czterech czołowych glacjologów opublikowało list w czasopiśmie "Science", argumentując, że całkowite stopnienie do 2035 roku jest absolutnie niemożliwe.
Jeśli wziąć pod uwagę grubość lodu - 200-300 m, a w niektórych przypadkach nawet 400 m oraz jeśli tempo utraty lodu rocznie wynosi metr lub dwa metry, to nie jest możliwa utrata 200 metrów lodu w ćwierć wieku - mówił Jeffrey Kargel z Uniwersytetu Arizony. KRF
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.