Historia i kultura

Manuskrypt z pierwszym polskim zdaniem zdigitalizowany

<strong>&quot;Day ut ia pobrusa, a ti poziwai&quot;, czyli pierwsze w historii zapisane po polsku zdanie można oglądać za pośrednictwem biblioteki cyfrowej Fides.</strong> Manuskrypt &quot;Księgi henrykowskiej&quot; został zdigitalizowany i udostępniony internautom.

Księga henrykowska powstała w drugiej połowie XIII wieku (w latach 1268-1273) i jest dokumentem polskości Śląska. Znalazło się w niej pierwsze zapisane zdanie w języku polskim, które brzmi: "day ut ia pobrusa, a ti poziwai". W wyniku transkrypcji można to zdanie zapisać jako "Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj" co we współczesnym języku oznacza: "Daj, niech ja pomielę na żarnach, a ty odpoczywaj". Wypowiedział je rycerz Boguchwał do swojej żony, gdy ta mełła ziarno na ręcznych żarnach. Zdanie to znajduje się na 24. stronie księgi, w 9. wierszu od dołu.

Pełny tytuł tego średniowiecznego dokumentu brzmi: "Liber fundationis claustri Sancte Marie Virginis in Henrichow", a więc "Księga założenia klasztoru Najświętszej Maryi Panny w Henrykowie". Manuskrypt przechowywany jest w Archiwum Archidiecezjalnym we Wrocławiu. Teraz zeskanowany rękopis można również znaleźć w dziale "Skarby bibliotek kościelnych".

"Ranga tego dokumentu jest nie do przecenienia, stąd myśl, aby dzięki technice cyfrowej udostępnić go wszystkim zainteresowanym" - napisano na stronie internetowej Fundacji Liber.

"Księga henrykowska" pojawia się w Księgozbiorze Wirtualnym Federacji FIDES za zgodą ks. prof. Józefa Patera, dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego i Biblioteki Kapitulnej we Wrocławiu. Digitalizację wykonał Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Księgę henrykowską można znaleźć na stronie Federacji Fides: http://digital.fides.org.pl/dlibra/list?mimetype=image/x.djvu&sec=false&content_url=/Content/744/directory.djvu LT

PAP - Nauka w Polsce

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.04.2025. PAP/Leszek Szymański

    Sejm upamiętnił 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski

  • Fot. Adobe Stock

    Zmarła dr Magdalena Łaptaś - ceniona historyczka sztuki i archeolożka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera