Pająki kojarzą się z agresywnym drapieżnictwem. Okazuje sie jednak, że same mogą padać ofiarą innych, drapieżnych owadów. Naukowcy coraz więcej wiedzą o pluskwiakach, które dopadają pająki na ich własnym terytorium, w sieci. O obserwacjach tych owadów informuje serwis "New scientist".
Łowców pająków, należących do gatunku Stenolemus bituberus, podpatrywała ostatnio Anne Wignall z australijskiego Macquarie University w Sydney. Badaczka umieszczała S. bituberus na sieciach pająków należących do pięciu różnych gatunków, po czym obserwowała rozwój wypadków. Stwierdziła, że złowienie pająka w jego własnej sieci możliwe jest dzięki jednoczesnemu stosowaniu dwóch strategii łownych: wabienia i podkradania się.
Drapieżny pluskwiak skrada się do pająka bardzo powoli. Zanim wykona krok, nawet pięć razy uderza pajęczynę przednimi kończynami. Jednocześnie w nieregularnych odstępach huśta całą siecią. Szarpanie i skubanie sieci może trwać dwadzieścia minut.
Całe to zamieszanie pełni rolę "zasłony dymnej", pomagając pluskwiakowi niepostrzeżenie podchodzić pająka. Z drugiej strony drgania sieci przypominają wibracje wzbudzane przez miotającego się, schwytanego w pajęczynę owada. Kierowany instynktem pająk podchodzi i sprawdza źródło drgań. "Spodziewa się posiłku, ale sam zostaje zjedzony" - tłumaczy Wignall.
Badaczka podpatrzyła także, że drapieżny pluskwiak, tuż przed śmiertelnym atakiem, dotyka pająka czułkami. Może to służyć "hipnotyzowaniu" ofiary - ograniczaniu ich zdolności do reakcji na atak - spekuluje Robert Jackson z Międzynarodowego Centrum Fizjologii i Ekologii Owadów w Kenii.
Szczegły w piśmie "Journal of Ethology". ZAN
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.