Pająk schwytany we własnej sieci

Pająki kojarzą się z agresywnym drapieżnictwem. Okazuje sie jednak, że same mogą padać ofiarą innych, drapieżnych owadów. Naukowcy coraz więcej wiedzą o pluskwiakach, które dopadają pająki na ich własnym terytorium, w sieci. O obserwacjach tych owadów informuje serwis "New scientist".

Przedstawiciele rodzaju Stenolemus (Heteroptera, Reduviidae) są drapieżnymi owadami, które polują na pająki. Mimo tych nietypowych upodobań pokarmowych niewiele jednak wiadomo na temat ich zachowania i strategii polowania.

Łowców pająków, należących do gatunku Stenolemus bituberus, podpatrywała ostatnio Anne Wignall z australijskiego Macquarie University w Sydney. Badaczka umieszczała S. bituberus na sieciach pająków należących do pięciu różnych gatunków, po czym obserwowała rozwój wypadków. Stwierdziła, że złowienie pająka w jego własnej sieci możliwe jest dzięki jednoczesnemu stosowaniu dwóch strategii łownych: wabienia i podkradania się.

Drapieżny pluskwiak skrada się do pająka bardzo powoli. Zanim wykona krok, nawet pięć razy uderza pajęczynę przednimi kończynami. Jednocześnie w nieregularnych odstępach huśta całą siecią. Szarpanie i skubanie sieci może trwać dwadzieścia minut.

Całe to zamieszanie pełni rolę "zasłony dymnej", pomagając pluskwiakowi niepostrzeżenie podchodzić pająka. Z drugiej strony drgania sieci przypominają wibracje wzbudzane przez miotającego się, schwytanego w pajęczynę owada. Kierowany instynktem pająk podchodzi i sprawdza źródło drgań. "Spodziewa się posiłku, ale sam zostaje zjedzony" - tłumaczy Wignall.

Badaczka podpatrzyła także, że drapieżny pluskwiak, tuż przed śmiertelnym atakiem, dotyka pająka czułkami. Może to służyć "hipnotyzowaniu" ofiary - ograniczaniu ich zdolności do reakcji na atak - spekuluje Robert Jackson z Międzynarodowego Centrum Fizjologii i Ekologii Owadów w Kenii.

Szczegły w piśmie "Journal of Ethology". ZAN

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera